Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aracı, soyuz, uzay, yolculuğu

Soyuz Uzay Aracı Ve Ay Yolculuğu

Eski 06-22-2009   #1
Şengül Şirin

Soyuz Uzay Aracı Ve Ay Yolculuğu

Soyuz uzay aracı ve ay yolculuğu

İlk kez Nisan 1967'de uzaya çıkan üç kişilik Soyuz'un başlangıçta Ay yolculuğu için planlandığı sanılmaktadır Ama araç, yere çakılmış ve içinde bulunan Vladimir Komarov ölmüştür Bu yüzden, Ay yolculuğu çalışmaları yerini, uzay istasyonları çalışmalarına bırakmış ve Ay ile ancak 1969'da, Amerikalıların Ay'a iniş hazırlıkları son halini aldığı zaman yeniden ilgilenilmiştir Gemini türünden birçok uzay uçuşu sonunda 1971 Nisan'ında ilk Salyut uzay istasyonu atılmış ve buna insan gönderilmiştir Salyut ile aynı yılın Haziran ayında kenetlenen Soyuz 11 de, Dünya'ya dönüş sırasında bir kaza sonucu basıncın düşmesiyle> içinde bulunan Georgi Dobrovolosky, Viktor Patsayev ve Vladislav Volkov'un ölümlerine yolaçmıştır Soyuz uçuşları bundan sonra da, Salyut'lar ile birlikte 1975'teki ünlü ABD - SSCB uzay buluşmasına kadar sürmüştür

Soyuz üç bölümden oluşur: Burunda küresel yörünge modülü; bunun arkasında yarım küre biçimindeki geri dönüş bölümü; arkada, üstünde bir çift 35 m boyunda güneş panosu bulunan silindir biçimli servis modülü Yörünge modülünde çalışma, yemek ve uyuma için gerekli donanım vardır Bölümün bir ana giriş de]iği;bir de giriş modülüne bağlanan bir başka kapağı vardır İkinci bağlantı, uzay yürüyüşleri için basınç değiştirme odası görevini de yapar

Dönüş modülünde, bölümün biçimine uygun olara'k yelpaze gibi yerleştirilmiş üç koltuk bulunur Bu bölümdeki ısı kalkanında, küçük, katı yakıtlı bir roket vardır Roket, iniş sırasında, 1 metre yükseklikte çalışarak, inişin daha yumuşak olmasını sağlar Servis modülünde, öteki sistemlerin yanı sıra, iki sıvı yakıtlı motor (biri yedek) ve İ 300 km yüksekliğe kadar gerekli manevraları gerçekleştirmeye yarayan yakıt bulunur

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com