Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > Özel Günler ve Tebrikler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
1284, haziran, hoca, nasreddin, vefatı22

Nasreddin Hoca Vefatı(22 Haziran 1284)

Eski 06-22-2009   #1
Şengül Şirin

Nasreddin Hoca Vefatı(22 Haziran 1284)

22 Haziran 1284"de vefat eden merhumun türbesi,Akşehir"dedirKabri,herkes tarafından ziyaret edilmekte ve ruhaniyetinden feyz alınarak istifade edilmektedirHoca
merhum,ömrünü insanlara vaaz ve irşad ederek geçirmiş,nükteli ve latife dolu nasihatları ile onlara doğru yolu göstermiştirEvliyadan olup alim ve hakim idiÇeşitli kerametleri,hala
dilden dile dolaşarak anlatılmaktadırHoca merhuma isnad edilen ahlaka ve edebe aykırı
fıkralar onun sözleri değildirHasreddin Hoca"nın fıkraları o kadar yayılmıştır ki,Anadolu"da
Orta Asya"da, Balkanlarda kısaca Adriyatik"ten Çin Seddine kadar olan bölgede halen
anlatılmaktadır

Bugün Çin sınırları içinde kalan Uygur Türkleri arasında da bol miktarda Nasreddin
Hoca fıkrası anlatılmaktadır

Araştırmalar,Nasreddin Hoca"nın efsanevi bir kişi değil,13asırda Selçuklular devrin-
de yaşamış salih bir Müslüman olduğunu göstermektedir

Mahalle çocukları şaka için Hoca^"ya
Dediler;Çıkabilir misin sen şu ağaca?
Niyetleri almaktı,onun pabuçlarını,
Fakat Hoca bu,sezdi,hemen planlarını
Onları kırmadı ve geldi ağaç dibine,
Çıkardı pabuçları soktu hemen beline,
Çocuklar çok şaşırdı,Hoca"nın zekasına
Dediler;Ne lüzumu var,pabuçların orada?
Dedi;Evlatlarım yük olmaz iki pabuçtan,
Belki yol bulurum,başka yöne ağaçtan
----------------------------------------------------------------------------------

Nasreddin Hoca bir arkadaşına mektup yazarken biri arkasından gelip
gizlice okumaya başlarDurumu anlayan Hoca;"Sevgili dostum,daha çok şey yazacak-
tım Ama, terbiyesizin biri gizlice mektubumu okuyor" diye not düşerBunu gören arka-
daki adam hemen şöyle konuşur
- Hocam bana neden terbiyesiz diyorsunSenin mektubunu okumuyorum ki!
Hoca cevabı yapıştırır;
- Okumadıysan,sana terbiyesiz dediğimi neredn çıkardın?Ben okuyan için
dedim

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com