Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
crusoe, daniel, defoe, robinson

Robinson Crusoe - Daniel Defoe

Eski 06-20-2009   #1
Şengül Şirin

Robinson Crusoe - Daniel Defoe

Daniel Defoe (1660-?– Nisan 1731), İngiliz yazar ve gazeteci
1660 yılında Londra’da doğdu Çeşitli güçlükler ve tehlikelerle dolu bir yaşam geçirdi 1685’te İngiltere kralı II James’e karşı başlatılan ayaklanmaya katıldı Yaşamının çeşitli dönemlerinde tüccarlık, fabrikatörlük, devlet memurluğu ve hatta casusluk yaptı 40 yaşında gazetecilikte karar kıldı, bundan birkaç yıl sonra da roman yazmaya başladı Yayımladığı siyasal yergi kitapçıklarındaki sert tutumu yüzünden birçok kez hapse girdi 1731 yılında doğduğu yerde, Londra’da öldü

Eserleri:

Robinson Crusoe (1719),
Robinson Crusoe’nun Yeni Serüvenleri (1719),
Robinson Crusoe’nun Yaşamı ve Olağanüstü Serüvenleri Boyunca Ciddi Düşünceleri (1720),
A Journal of the Plague Year (1722; Veba Yılı Günlüğü),
Colonel Jack (1722; Albay Jack),
Moll Flanders (1722; Yosma, Moll Flanders),
Roxana (1724)

Robinson Crusoe (özet)

Bu romanda, düştüğü ıssız bir adada 28 yıl yaşayan adamın macerası anlatılmıştır Onun doğa ile o!an mücadelesi, yaşama savaşı romanın ana konusudur Romanın tezi, güçlü bir irade ve çalışma enerjisiyle tüm zorlukların yenilebileceğidir Robinson Crusoe, macera düşkünüdür

Denizlere açılıp yeni yerler görme tutkusu içindedir Yaptığı tehlikeli iki deniz yolculuğu yüzünden bu tutkusundan vazgeçer
Ancak, bir süre sonra tekrar yolculuğa çıkar Yolculuk yaptığı gemi batar Tek kendisi kurtulur Issız bir adada yaşamaya başlar Kendine bir barınak yapar Yaban keçilerini evcilleştirir Toprağı eker

Orada tuttuğu günlükleri aynı zamanda romanın konusu oluşturacaktır
Bir gün, başka adalardan getirilen bir vahşiyi esir alır Adını Cuma koyar Onu eğitir Bir süre sonra, ada çevresindeki bir gemide ayaklanma çıkar Bundan yararlanarak, gemiyi ele geçirir ve ülkesi İngiltere'ye döner Tüm bu yaşadıklarına karşın, macera tutkusu yine bitmez

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com