Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
atabetül, hakayık

Atabetü'l Hakayık

Eski 04-29-2009   #1
Şengül Şirin

Atabetü'l Hakayık

Atabetü'l Hakayık
Atabetü'l Hakayık (Gerçeklerin Eşiği), Edip Ahmet Yükneki'nin, Karahanlı beylerinden Muhammed Dâd Sipehsalar'a hediye ettiği, hadis ve Arapça beyitlere dayanarak yazdığı şiirlerle, ahlaklı insan olmanın yollarını, ahlak ilkelerini açıklamış, çeşitli ahlakî öğütlerde bulunmuş, İslamî düşünce ve görüşlere yol gösterici olmuştur "Hibetü'l-Hakayık", veya "Aybetü'l-Akayık" olarak da isimlendirilirEserde dünyayı, tanrıyı, insanı bilmenin sadece bilim yoluyla olabileceği anlatılır Bilginin faydası ve bilgisizliğin zararı hakkında olan konuyu işlemiştir
Türk nazım birimi dörtlüklerle oluşan bu eserini şair, Yusuf Has Hacib'in "Kutadgu Bilig"i gibi aruz vezniyle ve Kaşgar diliyle yazmıştır Şairin bu eserini nerede ve ne zaman yazdığı kesin olarak bilinmemektedir Atabetü'l Hakayık'ın Kaşgar diliyle, Uygur harfleriyle yazılmış ilk yazması İstanbul'da Ayasofya Kütüphanesi'nde bulunmaktadır
==Özellikleri==
Gerçeklerin eşiği anlamına gelir
Konusu din ve ahlaktır
Didaktik (öğretici) bir eserdir
Mesnevi tarzında yazılmıştır
46 beyit ve 101 dörtlükten oluşmaktadır
Aruz ölçüsüyle yazılmıştır
Arapça ve Farsça kelimeler vardır
Telmih (hatırlatma) sanatı kullanılmıştır
Eserin Konusu:Eser 14 bölümden oluşurBaştaki 5 bölüm giriş,şairin {nevi}adını verdiği8 bölüm asıl konu, sondaki 1 bölüm de bitiriş bölümüdür
Giriş bölümleri {kaside}biçimiyle(aa ba ca da),asıl konu ile ilgili bölümler ve bitiriş bölümü (dörtlüklerle)[aaba]yazılmıştırGiriş bölümünde 80 beyit, asıl konu ve bitiriş bölümlerinde 101 dörtlük vardırEserin tamamı 484 dizeden oluşur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com