Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dedirten, isimleri, türkiyenin, vay be

Türkiye'nin "Vay Be" Dedirten İsimleri

Eski 03-29-2009   #1
yesimciwciw

Türkiye'nin "Vay Be" Dedirten İsimleri

O kadar çok ilginç isim var ki Kimi adından dolayı mağdur oluyor, kimi de ismine uygun bir meslek sahibi İşte "Bana mı sordunuz adımı koyarken bir küstüm bir daha barışamadım!" dedirten adlar:

İnci DÖNDAŞ'ın röportajı

Türkiye’de o kadar çok ilginç isim var ki Kimi isminden dolayı mağdur oluyor, kimi ise ismine uygun bir meslek sahibi Bu isimler son olarak İzmirli Cihandabir Biricik Birtane Birleşik Meltem’in ismiyle dalga geçenler hakkında bulunduğu suç duyurusuyla gündeme geldi Araştırdık, ilginç isimli kişilere nasıl yaşadıklarını sorduk, başlığa ise bir Sezen Aksu şarkısının dizesini uygun gördük

Cihandabir Biricik Birtane Birleşik Meltem 24 yaşındaki genç kadının adı Cihandabir Biricik Birtane, kendi soyadı Birleşik, evlendikten sonra aldığı soyisim ise Meltem Bu ismi geçen hafta duyduk Bir bankaya kredi için başvurmuştu, sonra adının internette alay konusu yapıldığını gördü Meltem’in iddiasına göre onun ismiyle alay edip internete verenler kredi için başvurduğu banka görevlileriydi Soluğu mahkemede alan Meltem, suç duyurusunda bulunarak banka görevlileri aleyhine ‘kişilik haklarına tecavüz’ davası açılmasını talep etti

Meltem’e bu ilginç isim, koleksiyonculuk yapan babası tarafından dünyada tek olması için verilmiş İsminden dolayı sıkıntı çekmemiş değil ama bunun yanında güzel anıları da olduğunu söylüyor

6 BİN İLGİNÇ İSİM BULDU

Türkiye’de ismi konusunda sıkıntı yaşayanların sayısı hayli fazla Ayşe Donsuz, Olgun Portakal, Bugün Neyaptı, Bilgi Sayar, Nohut Biber, Katil Zeytin bunlardan sadece birkaçı Hatta bundan birkaç yıl önce Antalya Valisi eski Yardımcısı Erkan Işılgan, meslek hayatı boyunca karşılaştığı ilginç isimleri bir kitapta toplamıştı Işılgan ‘1967 yılından beri Türkiye’nin dört bir yanında görev yaptım Her gün onlarca insanla karşılaşıyor, tanışıyordum Göreve başladığım ilk yıllarda çok sayıda ilginç isim ve soyad karşında çok şaşırdım Daha sonra isimleri unutmamak için not etmeye başladım Yaklaşık 6 bin isim topladım Bunların 4 bin 500’ünü bir kitapta topladım, bu kitabı Lale Aytaman’ın teşvikiyle yayımladım’ diyor

AMACIM AİLELERİ UYARMAKTI

Kitapta öyle isimler var ki Işılgan o isimlerden şu örnekleri veriyor: ‘Ali Erik Uzunkavakaltındayataruyuroğlu adlı bir kişi vardı Kitabımı bir gün bir eczacıya verdim, kitaba bakıp çocuğuna bu ismi vermek istediğini söyledi, ‘Aman kızım’ dedim Görev yaptığım bir yerde bir polis memuru vardı; adı Satılmış, soyadı Dönekoğlu idi Öyle başarılı bir polisti ki, adının tam tersi bir kişiydi Kitabım çıktıktan sonra Hindistan Atmaca adlı biri bana yazı göndermiş, bir dahaki kitaba kendi ismini de eklememi istemiş Bu kitabı hazırlayarak anne ve babalara çocuklara isim verirken bir daha düşünmeleri konusunda uyarıda bulunmak istedim

Hatta Işılgan, Trabzon Vali Yardımcısıyken İçişleri Bakanlığı’na başvurup insanların ad ve soyadlarına bir sınırlama getirilmesini, utanç verici, komik isimlerin kabul edilmemesi teklifini götürmüş Kabul edilen bu teklifle yönetmelik iki buçuk yıl uygulandı Yapılan itirazlar sonucunda yönetmelik yürürlükten kaldırıldı, şimdi herkes istediği ismi çocuğuna verilebiliyor

Pamukprenses Van’da yaşıyor

BAZI kişiler bu ilginç isimleriyle uyumlu mesleklere sahip, bazıları ise şimdiye kadar kimsenin çocuğuna vermeyi akıl edemediği isme Onlar kimler mi dersiniz?

Avukat Yasal Erdemli

İstanbul Şişli’de avukatlık bürosu bulunan Yasal Erdemli’nin adı mesleğine çok uygun Bu ismi avukat babası vermiş İki yıl önce hem babasının teşviki hem de kendi isteğiyle avukat olan Erdemli, isminin hakim ve savcılar arasında zaman zaman espri konusu olduğunu söylüyor Erdemli ‘Çocukken babası hukukçu olan arkadaşlarım vardı Üç kardeşlerdi ve isimleri Yargı, Yasa ve Kamu idi’ diyor

Diş hekimi Oya Bilir

Oya Bilir, Konya’da diş hekimi olarak çalışıyor İnternette onun ismiyle ilgili pek çok yorum yer alıyor Oya Bilir, bu soyadı evlendikten sonra almış, kendi soyadını ise açıklamak istemiyor Peki sanal alemde adıyla ilgili yapılan esprilere ne diyor: ‘Gülüp geçiyorum Ben evlendikten sonra bu soyadını aldım ve hiç onlar gibi düşünmemiştim Adımı ve soyadımı şerefle taşıyorum

Avukat Güven Kurtul

Yine İstanbul’da Balmumcu’da bürosu olan Güven Kurtul’un ismini de babası vermiş Ama onun babası hukukçu değil, bir mühendismiş Kurtul ‘Ablalarımın adı Gülbin ve Gülsen Benim ismim onlarınkiyle uyumlu olsun diye verilmiş Bu mesleği tamamen kendi isteğimle seçtim, avukatlığa başladıktan sonra ismimle ne kadar uyumlu olduğunu fark ettim Bazen müvekkillerim davanın ne olacağını soruyor, emin olduğum işlerde ‘Güven Kurtul’ diyorum Ama eğer adımla ilgili kötü şeyler söylenerek dalga geçilirse yapanlar hakkında dava açabilirim’ diyor

Pamukprenses Çoban:

Van’da yaşayan 31 yaşındaki Pamukprenses Çoban’ın ismini babası vermiş: ‘Babam abim hasta diye Ankara’ya gitmiş Pamuk Prenses filmini izlemiş ve çok etkilenmiş Yedi cüceleri varmış ve çok masum ve temiz saf bir kızmış İsmi çok hoşuna gitmiş Ben doğunca bana vermiş’ Pamukprenses, sadece Pamuk ismini kullanıyor Çocukken kimsenin kendisiyle alay etmediğini belirten Pamukprenses, isminden memnun olduğunu söylüyor

Nermin Ocak ile Nihal Munsif kim dersiniz?

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de pek çok ünlünün sahne adı var Onlardan birkaçı

Cüneyt Arkın: Fahrettin Cüreklibatur,Fikret Hakan : Bumin Gaffar Çıtanak, Aytaç Arman: Veysel İnce, Banu Alkan: Renka Bronkavi, Mahsun Kırmızıgül: Abdullah Bazencir, Kibariye: Bahriye Tokmak, Ahmet Özhan: Ahmet Şükrü Kadıöz, Müjde Ar: Kamile Suat Ebrem, Muhterem Nur : Aysel Kısa, Yılmaz Güney: Yılmaz Pütün, Serpil Çakmaklı: Serpil Dönmez, Bulut Aras: Uğur Fidan, Yıldız Kenter: Ayşe Yıldız, Gülden Karaböcek: Saniye Gülden, Nil Burak: Nihal Munsif, Harika Avcı : Nermin Ocak

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Türkiye'nin "Vay Be" Dedirten İsimleri

Eski 03-29-2009   #2
VANDETTA

Cevap : Türkiye'nin "Vay Be" Dedirten İsimleri

Uzunkavakaltındayataruyuroğlu,:b angin:

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com