Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Nesil Bilinçlendirme Kampı - Gizli Tehlikeler & Tehditler > Güncel Haber Merkezi > Polemik

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
deprem, hazır, olmalıyız, ülkesiyiz

Deprem Ülkesiyiz Hazır Olmalıyız

Eski 03-23-2009   #1
Şengül Şirin

Deprem Ülkesiyiz Hazır Olmalıyız

Deprem ülkesiyiz hazır olmalıyız

17 Ağustos Depremi ile hayatımıza giren Prof Dr Ahmet Mete Işıkara, yaklaşan Marmara depreminden önce uyardı: 'Hazır olmalıyız!'Marmara Denizi'nde geçtiğimiz hafta yaşanan hareketlilik yeni bir panik dalgasına neden oldu Hemen herkesin aklına "Marmara Depremi yaklaşıyor mu?" sorusu gelirken yetkili isimler de bu hareketliliği "pek de hayra yormadıklarını" açıkladı Fay hattında son bir ay içinde meydana gelen 28'lik ve 37'lik depremlerin ardından en yetkili ağızdan bilgi almak için Prof Dr Ahmet Mete Işıkara'nın kapısını çaldık Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü eski Müdürü Prof Dr Işıkara ile hem Türk Kızılay Genel Başkanı Baş Danışmanı olarak sürdürdüğü çalışmalarını, hem de beklenen Marmara Depremi'ni konuştuk Marmara Depremi ile ilgili önemli açıklamalar yapan Prof Dr Ahmet Mete Işıkara, sözerine hiç unutmamamız gereken bir gerçekle başladı "Türkiye bir deprem ülkesidir Türkiye'nin her yerinde her zaman deprem beklemek gerekir Bu, ülkemizin deprem gerçeği Benim özellikle topluma vermeye çalıştığım bir mesaj var O da şu; 'Deprem olacak mı?' sorusunu sormak yerine, deprem olacağı gerçeğini kabul etmek ve depremden korunmanın mümkün olduğunu bilmek gerekiyor" Prof Dr Işıkara, Kütahya-Gediz Depremi'nden sonra kamuoyunda oluşan yanlış bir yargıyı da açıklığa kavuşturdu; "Bazı beyanatlar veriyorum Ancak bu beyanatlar zaman zaman yanlış anlaşılabiliyor 17 Şubat'ta Kütahya-Gediz'de bir deprem oldu

Gerilim her gün artıyor

5 ile 59 arasındaki depremler ülkemizde 2 ayda bir olabiliyor Dolayısıyla 17 Şubat'ın üzerine 2 ay koyduk; 17 Nisan Bu süreç içerisinde ülkemizin herhangi bir yerinde 5-59 büyüklükler arasında bir deprem olsa, bu benim için sürpriz olmaz Sizin için de olmaması lazım Çünkü bu ülkemizin deprem gerçeği 6-69 büyüklükler arasındaki depremler ülkemizde yılda bir kere olabiliyor 7-79 büyüklükteki depremler 8-10 yılda bir olabiliyor Şimdi dönüp baktığınız zaman, 1 Mayıs 2003'ten bu yana ülkemizde 6'nın üzerinde bir deprem yok Bu beni çok rahatsız ediyor Türkiye bir deprem ülkesi, dünyanın en aktif deprem kuşakları ülkemizde ve 1 Mayıs 2003'ten bu yana ülkemiz deprem açısından sakin Bunu çok da hayra yormuyorum Çünkü bu süreç uzadıkça gerilim artıyor Gerilim süresi uzadıkça depremin büyüklüğü de artabiliyor 1 Mayıs 2003'ten bu yana deprem olmaması tüm Türkiye için geçerli Marmara'ya gelince durum şu; her gün, bir gün daha yaklaşıyoruz bu depreme Er ve ya geç Marmara'da bir deprem olacaktır" 2010-2014 arası riskli
Depremin kesin tarihini vermenin mümkün olmadığını belirten Prof Dr Işıkara, en kuvvetli ihtimali de sizler için açıkladı; "17 Ağustos'ta fayın Anadolu'ya kadar kırıldığını söyledim, Marmara Denizi'ne dikkati çektim İşte 1912 Şarköy-Mürefte Depremi, 17 Ağustos Depremi Bunların arasında bir boşluk var, er veya geç bu aralarda da bir deprem olacak Benim üzerinde durduğum bir görüş var; Weilbull Olasılık Fonksiyonu Şimdi seyrek olaylar ve bu olaylar arasındaki farklı zamanlar var Marmara'daki depremleri bu fonksiyona uyguladığınız zaman, yani 9-10 şiddetindeki depremlere uyguladığınız zaman 2010 ile 2014 arası bu depremin olma olasılığını en yüksek olduğu süreç olarak görünüyor Tabii ki olmama olasılığı da var"

Hiçbir deprem diğerini etkilemez
Dünyanın ya da Türkiye'nin başka yerinde olan depremler birbirini tetikliyor mu? Depremlerin her biri ayrı bir kuşaktır Mesela Alp-Himalaya deprem kuşağı vardır İspanya'dan başlar Yunanistan, Türkiye, İran taa Himalayalar'a kadar gider Tabii her bir depremin de kendisine göre oluş nedenleri vardır Yunanistan'da meydana gelen bir deprem Türkiye'yi etkilemez Her biri ayrı bir tektonik rejimdir Kütahya'da deprem oluyor, hemen 'Marmara'da olacak mı?' sorusu soruluyor Muhabirler arıyor beni, ben de toplu görüşlere katılmıyorum, beni bağışlayın diyorum Çünkü toplumun kafasını karıştırmak istemiyorum Ancak yine de bu soruyu neden soruyorsunuz, bunu artık sormayın, diyorum 'Tren mi bu, oradan kalkacak buraya gelecek?' diye yanıtlıyorum bu soruları

Deprem ne zaman olacak?
Depremin tarihine ilişkin farklı varsayımlar olduğunu belirten Prof Dr Işıkara, "İlk görüş depremin 0-30 yıl arasında olacağının altını çiziyordu Bu yaklaşıma göre 0- 20 yıl arasında bir süreçte deprem olacak Prof Dr Işıkara, Weillbull Olasılık Fonksiyonu'na göre depremin 2010-2014 arasında meydana gelebileceğini vurguluyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com