Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Nesil Bilinçlendirme Kampı - Gizli Tehlikeler & Tehditler > Güncel Haber Merkezi > Ekonomi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
2009da, arz, elektrikte, sıkıntısı, yaşanacak

2009'da Elektrikte Arz Sıkıntısı Yaşanacak

Eski 10-29-2008   #1
hayko26

2009'da Elektrikte Arz Sıkıntısı Yaşanacak

2009'da elektrikte arz sıkıntısı yaşanacak
ANKARA (İHA) - Elektrik Üreticileri Derneği (EÜD) Başkanı Önder Karaduman, elektrik üretiminde doğalgaza bağımlılıktan kurtulmak gerektiğini, aksi halde petrol fiyatlarındaki artışla beraber elektrik zamlarının da kaçınılmaz olduğunu belirterek, elektrik zammı konusunda kimsenin hükümeti suçlamaması gerektiğini söyledi

EÜD Başkanı Karaduman, 2009 yılında elektrik arzında yaşanacak sıkıntı, elektrik zamları ve ekonomik krizin enerji yatırımlarına etkisini İHA'ya değerlendirdi 2008 yılı Temmuz ve Ağustos aylarının zor atlatıldığını belirten Karaduman, buna rağmen Türkiye Elektrik İletim AŞ'nin iyi yönetimi sayesinde Temmuz-Ağustos'un 'kazasız belasız' geçirildiğini söyledi Türkiye'de elektrik tüketim artış oranının ortalama yüzde 8 olduğunu belirten Karaduman, "Bu hızla tüketim artışı devam etseydi 2009 yılında arz açığı kaçınılmaz olacaktı Ancak beklenmedik şekilde dünyada küresel bir kriz meydana geldi Bu krizin sonucu olarak da elektrik tüketiminde belirgin bir gerileme başladı Belki bu bizim için yatırımların biraz daha çabuklaştırılmasıyla ilgili olarak bir şans olabilir Ama ben 2009 yılı için yine de kritik günler geçireceğimizi düşünüyorum" diye konuştu

Karaduman, elektriğin yüzde 50'sinin doğalgazdan üretildiğini belirterek, kışın doğalgazın daha çok ısıtmaya yönelik harcanması, yazın da aşırı sıcakla birlikte doğalgaz ve kömür santrallerinin verimlerinin düşmesi nedeniyle elektrik arzında sıkıntılar yaşandığını söyledi

"KRİZ YATIRIMCI İÇİN BİR ŞANS DA OLABİLİR"
Etkileri hissedilmekte olan küresel ekonomik krizin Türkiye'deki enerji yatırımlarını nasıl etkileyeceği konusunda Karaduman, "Mutlaka olumsuz etkileyecek Çünkü kredi almadan yatırımcının bu tür yatırımları tamamlaması mümkün değil Ancak inanıyorum ki, önümüzdeki günlerde Enerji Bakanlığı bu kredilerin alınmasının kolaylaştırılmasıyla ilgili olarak belki bir takım teşvikler getirecektir; ki öyle bir hazırlığı var Sayın Bakanımızın" dedi
"Bu kriz yatırımcı açısından bir şans da olabilir" diyen Karaduman, çantacı olarak tabir edilen ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) elektrik üretim lisansı alıp bunu diğer şirketlere satan firmalara dikkat çekti Karaduman, "Biliyorsunuz enerji projeleriyle ilgili çok miktarda lisans gerçek yatırımcının elinde olmadan da dolaşıyordu Onlar bu lisansları pazarlamaya çalışıyorlardı (EPDK'dan lisans alanlar) lisanslarının artık para etmediğini görecekler Çünkü kendileri bu yatırıma yönelseler kredi almaları çok zor Öz kaynak yatırmak zorunda kalacaklar Dolayısıyla bunun da bir şans olacağını düşünüyorum Bu tür lisanslar gerçek yatırımcının eline geçecektir diye düşünüyorum Gerçek yatırımcı böyle bir lisansı değerlendirmek isteyecektir" dedi

"ELEKTRİKTE ZAM KAÇINILMAZ"
Otomatik fiyatlandırma sistemi kapsamında bu yıl elektriğe 3 kez yapılan zammın hatırlatılması ve Ocak 2008'da yapılması planlanan zam oranıyla ilgili bir soru üzerine ise Karaduman, doğalgaz fiyatlarının petrol fiyatlarına bağlı olarak sürekli yükseldiğini ve bu açıdan bakıldığında Türkiye'de elektrik fiyatlarının zamlanmasının kaçınılmaz bir gerçek olduğunu söyledi Karaduman, "Kimse bu konuda yetkilileri suçlamamalı Zaman zaman Enerji Bakanlığı'na, zaman zaman hükümete yöneltiyoruz eleştirilerimizi Ama bir gerçeği görmeliyiz ki, böyle (doğalgazla) ürettiğimiz sürece, böyle pahalı bir üretim sürecini seçtiğimiz sürece elektriğe de zam gelmesi kaçınılmaz Peki ne yapmak lazım? Hükümetin bu konuyla ilgili bir takım planları var Bana göre bunlardan en önemlisi nükleer santral Nükleer santral elektrik fiyatlarının düşürülmesinde ana faktörlerden bir tanesi" şeklinde konuştu

Dünyada herkesin diline Çerobil faciasını doladığını ve bunların maksatlı olarak yapıldığını savunan Karaduman, "Dünyada bir nükleer lobisi var Bu lobiler genellikle Müslüman ülkelere bu nükleer santralleri pek yaptırmak istemiyorlar" dedi Fransa'nın elektriğinin yüzde 80'ini, ABD'nin yüzde 25'ini, İngiltere'nin de yüzde 20'sini nükleerden ürettiğini ifade eden Karaduman, "Ama bize geldiği zaman bütün çevreci diye geçinenler, ki ben onların bir lobi temsilcisi olduğuna inanıyorum Eğer çevrecilik yapılacaksa zaten nükleer santralı savunmak lazım Çünkü çevreyi en az kirleten santrallerden bir tanesi Yeter ki siz iyi teknoloji seçin, iyi eğitim verin ve bizim ülkemiz de yeteri kadar atom, fizik mühendisleri mevcut" diye konuştu

Karaduman, tek başına iktidar olmuş güçlü bir hükümet varken nükleer santralın mutlaka yapılması gerektiğini belirterek, Sinop'ta yapılması planlanan nükleer santralı devletin yapması gerektiğini, süreç içinde bu santralın da özelleştirilebileceğini söyledi Karaduman, "Böyle bir tek sesli hükümete sahipken, ancak öyle yapılabilir bu tür ihaleler Yarın ne olacağını bilmiyoruz Koalisyon hükümeti olabilir, bu işe karşı bir hükümet gelebilir Bunun değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi
Karaduman ayrıca, Akkuyu için açılan nükleer santral ihalesine tek teklif gelmesinin rekabeti engellemediğini, TAEK'in kriterlerini sağladığı sürece ihalenin sürmüş olacağını söyledi

"ZAM ORANI ÇOK YÜKSEK OLMAZ"
Elektrikte otomatik fiyatlandırma denilen formülün sadece zam amacıyla yapılmış bir formülasyon olmadığını, petrol fiyatları düştüğü zaman otomatik olarak zam indirim bile olabileceğini belirten Karaduman, "Önümüzdeki dönem doğrusunu söylemek gerekirse çok fazla bir miktarda zam beklemiyorum Çünkü petrol fiyatları ciddi bir düşüş eğilimi gösterdi Onun etkisinin olacağını düşünüyorum" dedi
Vatandaşın da enerji verimliliği ve tasarrufuna dikkat etmesi gerektiğini ifade eden Karaduman, "Sadece 'zam yapılmasa da biz daha ucuz kullansak' yerine 'biz nasıl ucuzlatabiliriz'i de düşünmek lazım Diyelim ki A veya A plus markalaması olmayan ısıtıcıları yakalım, ondan sonra da diyelim ki, 'bu elektrik fiyatları ucuzlasın' Buna da hakkımız yok Biraz da bizim yardımcı olmamız gerekir, bakanlığın bu tür tedbirlerine" dedi
Karaduman, yapılacak tek şeyin elektrik üretiminde doğalgaza olan bağımlılığın ortadan kaldırılması olduğunu sözlerine ekledi

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com