Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
özellikleri, sembolzmin, temsilcileri

sembolzmin özellikleri ve temsilcileri

Eski 07-02-2008   #1
Sympathetic_

sembolzmin özellikleri ve temsilcileri

Sembolizmin Özellikleri:
1 Sembolizm, ÅŸiire duygu ve hayali getirmesi yönüyle romantizmle benzerlik taşır DiÄŸer benzer yan her iki akımın da öznel oluÅŸudur Bu benzerlik­lere karşın sembolistler, kendilerinden önceki tüm ÅŸiir anlayışlarına karşı çıkmışlardır
2 Sembolistler, dış dünyanın görüntülerini so­mut nesnel gerçeklikleriyle deÄŸil de; bu görüntülerin sezgilerinden, izlenimlerinden yansıyan niteliklerini ÅŸiire aktardılar Duyguların, dış dünyayı ancak oldu­ÄŸu gibi deÄŸil, onu deÄŸiÅŸtirerek ulaÅŸtırabileceÄŸini düşündüler
3 Sembolist ozanların doğa görüntülerini yarı aydınlık ortamlar oluşturur: sararmış yapraklar, akşamın alacakaranlığı, durgun göller, kızıl gün batımı, ayışıklı geceler,,Bu görüntülerde net değil, neredeyse, tül bir perdenin ardından yansıyan biçimiyledir
4 Sembolistler, sembol ve mecazlarla dolu ka­palı bir anlatımı seçtiler Herkesçe farklı algılanabi­lecek yorumlanabilecek ÅŸiiri hedeflediler
5 Sembolizmin ÅŸiir anlayışı: sözcüklerle yapılmış bir beste olarak gördüklerinden, ÅŸiirde müzikselliÄŸe önem verdiler Ölçü, uyak biçimsel özellikleri ikinci planda düşün­düler Åžiirdeki müziÄŸi özle biçim arasında bir uyum öğesi oiarak gördüler
6 Sembolistler “sanat için sanat” görüşüne bağlı kalarak toplumsal, siyasal sorunlara uzak durdular
7 Sembolizmin ilkelerini, kuramını Stephen Mallarme oluşturmuş, bildirgeyi ise Jean Moreas yayımlamıştır Sembolizmin öncüsü ise bu akımın ortaya çıkışından önce ürünler veren Charles Boudelaire’dir
8 Sembolizm şiir akımlarından biridir
Sembolizmin Önemli Temsilcileri:
Charles Baudelaire - ÅŸiir
Stephane Mallerme - ÅŸiir
Paul Verlaine - ÅŸiir
Arthur Rimbaud - ÅŸiir
Paul Valery - ÅŸiir
Maunce Maeterlinck - tiyatro
Sembolizmin Türk Edebiyatındaki Temsilcileri:
Cenap Åžehabettin - ÅŸiir
Ahmet HaÅŸim - ÅŸiir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com