Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
buldu, çeliği, paslanmaz

Paslanmaz Çeliği Kim Buldu?

Eski 08-17-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Paslanmaz Çeliği Kim Buldu?

2000 yılına girerken her hafta günlük hayatımızı etkileyen yüzyılın buluşlarını yazacaktım bazılarını da yazdım Sonraki Pazar günlerinde gündem dolu olduğu için yazamadığım ve enteresan bulduğum buluşları sizlere bugün aktarmak istedim

Demir çağından endüstri devrimine ve günümüze korozyon her zaman sorun olmuştur Paslanmaya Brown Fifth Araştırma Laboratuvarı Başkanı Harry Brearley 20 Ağustos 1913 yılında çözüm bulmuş

Yüzde 128 krom ve yüzde 24 karbon içeren bir çelik geliştirmiş yani paslanmaz çelik Brearley'in buluşu silah üreticilerine ilham kaynağı olmuş Bulduğu ilk sistem silah piston çatal-bıçak için uygun olmasa da bu ilk dev adım daha sonra geliştirilerek hayatımıza girmişti

İlk paslanmaz çelik 1 Dünya Savaşında kullanılan bir uçağın motor sibobunda kullanılmış Sheffield'li çatal bıçak imalatçıları 1919 yılından itibaren paslanmaz çatal bıçak ve ameliyat gereçleri üretmeye başlamış Günümüzde 200'ün üzerinde paslanmaz çelik çeşidi kullanılmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Paslanmaz Çeliği Kim Buldu?

Eski 03-28-2014   #2
tekinak99

Cevap : Paslanmaz Çeliği Kim Buldu?

bilgi için teşekkürler
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com