Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Ekonomi / İktisat / İşletme

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
akcan, çakışmalarını, çözüyorşerif, dakikada, sgk, sigorta

SGK Sigorta çakışmalarını 16 Dakikada çözüyor-Şerif Akçan

Eski 10-07-2013   #1
Şengül Şirin

SGK Sigorta çakışmalarını 16 Dakikada çözüyor-Şerif Akçan

SGK sigorta çakışmalarını 16 dakikada çözüyor-Şerif Akçan

Soru: 2008 yılında babamın kurduğu bir şirkete yüzde 15 oranında hissedar oldum Babam işleri bozulunca 2010 yılında işyerini kapattı ama imkânsızlık nedeniyle şirketi tasfiye etmemiş 6 Ay önce SGK’ya emeklilik dilekçesi verince 2009 yılında SSK’lı çalıştığım işten çıkıp 2 gün başka şirkette işe girmiştim ama SGK gün boşluğu var diye beni Bağ-Kur’lu yapmış ve 11500 TL borçlandırmış Muhasebecilerin yönlendirmesi sonrası SSK primlerinin Bağ-Kur borcuna sayılması için dilekçe verdim ama 4 aydır bir sonuç alamadım Emekliliğime halel gelir mi? Selim A/İzmir

SSK SİGORTASI BAĞ-KUR SİGORTASINDAN ÜSTÜN SAYILIR

Kamuoyunda 2011 yılı Yapılandırma Kanunu olarak isimlendirilen 6111 sayılı Torba Yasa, 5510 sayılı Reform Yasasında önemli değişiklikler yapmıştır Bu öndemli değişikliklerden en önemlisi de ticari faaliyette bulunduğu için Bağ-Kur sigorta kapsamına giren kişilerin başka bir işyerinde çalışması halinde SSK sigortasının geçerli olmasıdır Bu uygulama 1 Mart 2011 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiş olup artık SSK sigortası Bağ-Kur sigortasına üstün hale gelmiştir

Bu olumlu düzenlemenin yürürlüğe girdiği 1 Mart 2011 tarihinden önceki sürelerde ilk başlayan sigorta geçerli sayılmakta, kesinti oluşunca yani bir günlük boşluk söz konusu olduğunda diğer sigorta üstün hale gelmektedir Okurumuzun belirttiği gibi SSK’lı olarak çalışırken şirket ortağı olan kişinin SSK sigortalılığında bir gün boşluk oluşunca Bağ-Kur devreye girmekte, kişi daha sonra SSK’lı bir işe girse dahi SSK geçersiz hale gelmektedir

SSK’YA HATALI YATAN PRİM BAĞ-KUR BORCUNA MAHSUP EDİLİR

1 Mart 2011 tarihinden önceki dönemler için geçerli olan önceden başlayan sigortanın diğerine üstünlüğü ilkesi gereği yüzbinlerce vatandaşımızın SSK’ya ödediği primlerin Bağ-Kur borcuna sayılması için 2006 yılında yasal düzenleme yapılmıştır Bu düzenleme sonrası Bağ-Kur sigortalısı olması gerektiği halde bir şekilde Bağ-Kur primi yatırmayıp başka işyerinde SSK sigortalısı olarak prim yatırmış olan vatandaşların bu primleri talebine bağlı olarak Bağ-Kur borcuna aktarılmaktadır

SSK PRİMLERİNİN BAĞ-KUR BORCUNA AKTARILMASI 16 DAKİKA SÜRÜYOR

SGK’nın en uzun sürede sonuçlandırdığı dolayısıyla da vatandaşların en çok şikayet ettiği konu SSK ve Bağ-Kur çakışmasının mahsup yoluyla düzeltilmesi işlemidir Öyle ki; SSK ve Bağ-Kur çakışma işlemi 5-6 ayda sonuçlanan sigortalı kendini çok şanslı saymakta, prim çakışmasının sonuçlanması bazı durumlarda bir seneyi dahi aşmakta idi

SGK’da çok önemli değişikliklere imza atan Başkan Yadigar GÖKALP İLHAN, bu soruna da duyarsız kalmamış, İstanbul SGK İl Müdürü Murat GÖKTAŞ’ın prim çakışmalarının elektronik yolla çözümü projesini hayata geçirmiştir SGK’nın Ankara ve İstanbul illerinde test çalışmalarını yaptığı prim çakışması programı önümüzdeki hafta uygulamaya geçecek ve SSK primlerinin Bağ-Kur borçlarına aktarımı işlemi bir çay içimi vaktinde, 16 dakika da sona ermiş olacaktır

Ortalama olarak 6 ayda sonuçlanan prim çakışmasının 16 dakikaya indirilmesi, bazı kamyonların kasasının arkasında yazan “tek rakibim THY” yazısını anımsattı bana Sigorta primleri çakışmış olan yüzbinlerce sigortalının sorununu çözecek olan bu önemli programın hayata geçirilmesinde katkıları olan başta SGK Başkanı Yadigar GÖKALP İLHAN olmak üzere Daire Başkanı Mahmut KARASU ile projenin baştan sona takipçisi olan SGK İstanbul İl Müdürü Murat GÖKTAŞ’ı tebrik ediyor, yenilikçi uygulamalarının devamını bekliyorum

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com