Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Tıp / Biyoloji / Farmakoloji

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anjiyonörotik, ödem

Anjiyonörotik ödem

Eski 06-12-2011   #1
Şengül Şirin

Anjiyonörotik ödem

ANJİYONÖROTİK ÖDEM

Anjiyonörotik ödem,derialtında belirli bir bölgeyle sınırlı,ürtikere benzeyen iri ve ağrısız şişliklerin belirdiği alerjik bozukŞişkinlikler kişinin duyarlı olduğu bir maddeyle ( alerjen) karşılaşmasından sonra dokularda aşırı miktarda sıvı birikmesinden (ödem) ya da kalıtsal eğilimli hastalarda enfeksiyon ve yaralanmalardan ileri gelirBirdenbire başlayıp birkaç saat ya da birkaç gün kadar süren bu alerji tepkisi en çok yüzde el ve ayaklarda,üreme organlarının çevresinde ve mukoza zarlarından görülür

Bazı besinler ve ilaçlar ,alerji niteliğindeki anjiyonörotik ödeme yol açabilirAntihistaminikler ve adrenalin verilerek denetim altına alınabilen bu durum genellikle hastada ciddi bir tehlikeye yol açmazKalıtsal anjiyonörotik ödem ise bağışıklık sistemindeki bir bozukluğa bağlıdırBağırsaklardaki şişlikler ağrı,kusma ya da ishale,gırtlaktaki ödem ise solunum yolları tıkanması sonucunda ölüme neden olabilirGenellikle ilk ortaya çıkışı geç ergenlik ile erken erişkinlik dönemi arasına rastlanırAlerjik kökenli ödeme karşı etkili olan ilaçlara olumlu yanıt vermeyen kalıtsal anjiyonörotik ödemin tedavisi için de bazı ilaçlar geliştirilmiştir

Kaynak:AnaBritannica cilt 2 frmsinsinetiçin derlenmiştir

Cevap : Anjiyonörotik ödem

Eski 03-15-2013   #2
Palet

Cevap : Anjiyonörotik ödem

Anjiyonörotik ödem yazınızı okudum aydınlatıcı ve güzel buldum, Ama yazının altında mavi ile belirtilmiş veciz söze hayran kaldım "BENDE MEDENİYET TARİKATINDA OLMAKTAN GURUR DUYDUM" Teşekkürler
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com