Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Kişisel Gelişim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
almaktan, emir, hoşlanmaz, kimse

Kimse Emir Almaktan Hoşlanmaz

Eski 12-23-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Amerikalı biyografi yazarlarından Miss İda Tarbell ile bir yemekte bulunmuştum Kendisine bu kitabı yazdığımdan bahsettim İkimiz de insanlarla iyi geçinmek konusunda konuşmaya başlamış o da bana Owen Young'un biyografisini yazarken onunla aynı dairede üç sene çalışan birisiyle yaptığı görüşmeyi anlatmıştı Young'un kimseye emir vermediğini söylemişti Yapılacak işi ricada bulunarak yaptırırdı Kimseye "Şunu yap veya bunu yapma" demezdi "Şu işi böyle yapsak daha iyi olmaz mı?" derdi Veya bir mektubu dikte ettikten sonra sekreterinin bu konudaki düşüncelerini sorardı Yardımcılarına bir şeyi yapmalarını söylemezdi; onların bunu yapmaları için fırsat tanıyıp kendi hatalarını kendilerinin bulmalarını sağlardı
Bu teknik insanların kendi hatalarını kendi elleriyle düzeltmelerine yardım eder herkese bir değer verir Ve kimsenin gururunu incitmemeye yardımcı olur
İnsanları kırmadan yanlış bir işi değiştirmenin dördüncü kuralı şudur:
Doğrudan doğruya emir vermek yerine sorular sorarak isteklerinizi belirtiniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com