Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Kişisel Gelişim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kalem, tükenmez

Neden Tükenmez Kalem?

Eski 12-23-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Neden Tükenmez Kalem?

Eğitimde küçük olduğunu sandığımız ve umursamadığımız ne kadar çok olay var baktığımızdaOysaki öğrencinin geleceğine ve öğretim kalitemizin artmasına vesile olan da bize göre küçük sandığımız olaylardırBu olaylardan birine değinmek istiyorumbilmem bana katılır mısınız?
Yıllardır eğitim ve öğretim sistemimizde silinebilen(uçlukurşun kalem) kalem kullanılmaktadır ve bu böyle devam edeceğe benziyorBen bu sene eğitim-öğretim verdiğim sınıflarda silinebilen kalem kullanılmasını istemediğimi bunun yerine tükenmez kalemlerin kullanılmasını söyledim

Neden silinebilen kalemler değil de tükenmez kalem kullanılmasını istediğimi şöyle açıklayayım:
1-)Silinebilen kalemler(uçlukurşun kalemler) kulanıldığında öğrenci zaten yanlış yaptığında yanlışını kolayca silebileceğini bildiğinden dolayı yazıya gereken önemi vermemekte
2-)Öğrenci beyninde karalama olarak geçen bilgi ve düşünceleri yeterince düşünmeden ve tartmadan kağıda dökebilmekte
3-)Defterine yazdığı ve gelecekte ona yararalı olabilecek bilgiler zamanla kendiliğinden silikleşmeye başlamakta
4-)Resmi bir kuruma yazı yazacağı zaman silinebilen kalemlere alıştığından dolayı yazı yazmakta zorlanmakta
Neden tükenmez kalem:
1-)Öğrenci eğer yanlış yaparsa bu yazıyı silemeyeceğini ve yanlış yazdığı yazıyı karalamak zorunda kalacağını bildiğinden dolayı yazmaya daha çok önem vermekte
2-)Öğrenci ilk düşündüğünü tartmadan ve iyice düşünmeden (Bu da öğrenciye daha iyi düşünme becerisini getirir) yazmaması gerektiğini öğretmekte
3-)Bu kalemlerle yazdığı zaman uzun yıllar boyunca yazdığı bilgilerden istifade edebilmekte
4-)Resmi bir kuruma yazı yazdığı zaman yazmakta zorluk çekmemekte
Bunlardan dolayı lütfen resim gibi silinebilen kalemlerin kullanılmasınn zorunlu olduğu dersler dışında öğrencilerimizi bu kalemlerden uzak tutalımİlk başlarda bu kalemi kullandıklarında zorlanacakları ve kağıt düzenlerinin göze hoş gelmeyeceği kesindir ama zamanla bu sorunlar en aza inecek ve öğrenci beynini daha disiplinli bir şekilde kulanacaktır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com