Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
mineraller, nefrit

Mineraller - Nefrit Nedir?

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Mineraller - Nefrit Nedir?

Nefrit, aslında bir mineral değil, aktinolit mineralinin bir çeşidi amfibol aktinolitidir Kimyasal formülü Ca2(Mg, Fe)5Si8O22(OH)2'dir Nefrit yeşim olarak da anılan değerli taşın iki türünden birisidir Yeşim taşı olarak anılan diğer mineral ise jadeittir Jadeit nefritten daha değerlidir
Nefrit jadeitten daha fazla bulunur Özellikle Çin'in kuzeybatı kesimi, Sibirya, Kuzey Amerika ve Yeni Zelanda başta olmak üzere, dünyanın pek çok yerinde, dağlarda çökeller halinde ya da ırmak yataklarında, bazıları 1 ton ya da daha fazla gelen dev taş kütleleri halinde bulunur Nefritin en çok tutulan renkleri ıspanak yeşili, sarı, siyah ve Çinliler'in "donyağı" dedikleri mat beyazdır
Sertliği 60-65 arasındadır Jadeit kadar sert değildir Mat, yağımsı bir parlaklığa sahip iri parçalar halinde bulunurActinolitejpg

Kültürel ve tarihi özellikleri
Nefrit binlerce yıldır Çinliler tarafından bilinir ve kullanılırdı Çinlilerin oymaları 17 yüzyıldan sonra Burma jadeitlerinin keşfine kadar nefrit ile yapılmıştır En önemli nefrit yatakları Çin'deki Kaşgar ve Khotan bölgelerinde bulunur Nefrit çoğunlukla Çin, Burma (Myanmar) ve Yeni Zelanda'da kullanılırdı Nefrit yüzyıllarca Yeni Zelanda'da Maoriler tarafından silah ve süs yapımında kullanılmıştır Bugün hâlâ mücevher yapımı için çıkarılsa da madenciliği kısıtlanmış ve sıkı bir kontrol altına alınmıştır
Eskiden nefritin böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği düşünülürdü Özellikle Uzak Doğu ülkelerinde çok fazla değer verilen bir taştır Britanya Kolumbiyası'nın eyalet taşı, Wyoming'in ise resmi değerli taşıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com