Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
elementler, talyum

Elementler - Talyum Nedir?

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Elementler - Talyum Nedir?

Talyum, periyodik element tablosunda 3B grubunda yer alan, atom numarası 81, atom ağırlığı 204,39 olan metal elementi
İlk kez 1862 yılında Claude Auguste Lamy ve Sir William Crookes tarafından ayrı ayrı keşfedilmiştirErime noktası 305,5 °C' ve kaynama derecesi 1457 °C'dir Mavimsi beyaz parlak görünümde olup yumuşak bir metaldirKimyasal olarak oldukça aktiftir, asitlerden hızla etkilenir, nemli havada oksit tabakasıyla kaplanarak parlaklığını kaybeder
Talyum, kalaydan daha nadir bir metal olup yerkabuğunda yaklaşık %10-5 oranında bulunurSülfürik asit ve çinko elde etmek amacıyla kullanılan bazı piritlerin kavrulması sırasında oluşur
Metal olarak pek kullanım alanına sahip değildirBununla birlikte bazı bileşikleri özel nitelikli camların üretiminde ve fare zehiri yapımında (talyum sülfat, talyum asetat ve talyum karbonat) kullanılır
Talyum ve bileşikleri düşük dozlarda bile insan için zehirleyici özelliğe sahiptir Zehirlenme ölüm ya da kalıcı sinir sistemi bozukluklarına sebep olur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com