Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
voltaj, ölçülür

Voltaj Nedir - Nasıl Ölçülür

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Voltaj Nedir - Nasıl Ölçülür

Elektrikli ev aletlerinde,aydinlatma ve endüstride kullanilan elektrik düzenli akim gerektirirDüzenli akim ise, akim kaynaklarindan saglanirÖrnegin elektrik üreten büyük santraller düzenli akim kaynaklaridirBasit bir pil,küçük çapta bir devreyi düzenli akim ile besler

Burada elektrik akimini saglayan potansiyel farktir (Voltaj) Yani bir taraftaki elektronun diger tarafa göre fazlaligidir Elektron miktarlari arasindaki fark ne kadar fazla olursa potansiyel fark da o kadar fazla olurAyni zamanda elektrik akimi da fazla olurElektron sayilari esitlendiginde elektrik akimi dururBu durumda potansiyel fark kalmamistir

Bir devrenin iki noktasi arasinda potansiyel fark degismiyorsa,i bu iki nokta arasinda düzenli bir akim vardirZaman zaman evlerimizdeki ampullerin parlakligi azalirBu olaya voltaj düsmesi denirVoltajin düsmesi,ampulün iki ucu arasindan geçen akimin azalmasi demektir

Potansiyel farki birimi volt'tur ve V sembolü ile gösterilirEvlerimizde ve endüstride kullanilan elektrikli aletlerin iki ucu arasinda 220 volt potansiyel farki vardir

Pil ve ampullerden olusan basit bir elektrik devresinde pil,ampulün iki ucu arasinda belli bir potansiyel farki olustururBu fark volt ölçülürPillerin üzerlerinde kaç voltluk oldugu yazilidirBu deger pilin pozitif ve negatif kutuplari arasindaki potansiyel farkidirBir pilin iki kutbu veya bir devrenin iki noktasi arasindaki potansiyel farki Voltmetre denilen bir aletle ölçülür

Voltmetre,potansiyel farki ölçülecek iki nokta arasina paralel olarak baglanir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com