Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
antiparçacık

Antiparçacık

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Antiparçacık

Antiparçacık
Antiparçacık Nedir -Antiparçacık Hakkında - Antiparçacık Fiziksel Özellikleri

Antiparçacıklar her parçacıkta vardır (aynı kütle ve spine sahip fakat zıt yüklü)

Herhangi bir parçacık kendi antiparçacığı ile karşılaştığında birbirlerini yokeder ve tüm enerjileri foton şeklinde elektromanyetik ışımaya dönüşür Örneğin, proton(p) ile antiproton(-p) şu reaksiyonda yok olurlar : p+(-p) → fotonlar
Pozitron
Antiparçacık kavramının ilk örneği "pozitrondur" Pozitronun varlığı deneysel olarak kanıtlanmadan önce bir hipotez olarak ortaya atılmıştı1928'de İngiliz fizikçisi Dirac Schrödinger denklemini genişlettiDirac'ın amacı Schrödinger denkleminin görelilik teorisiyle uyumlu hale getirmekti ama daha fazlasını elde ettiDirac'ın denklemi spin kuantum sayısını s=1/2 olarak veriyordu ve böylece elektron spini öngörülmüş oluyordu Dirac denklemi elektrona uygulandığında, yükü +e olan ikinci bir parçacığın da aynı denklemi sağlayacağı görüldüYükü pozitif olarak bilinen tek parçacık proton olduğundan, Dirac önce yazdığı denklemin "proton"uda kapsadığını zannettiFakat kısa süree,+e yüklü bu parçacığın elektronla aynı kütleli ve aynı spinli olması gerektiği anlaşıldıBugün bu parçacığın "pozitron" olduğunu biliyoruz
Antiproton [değiştir]

Antiprotonun varlığı 1955 yılına kadar kanıtlanamadıPozitron gibi, antiprotonda doğal madde yapısında bulunamaz,çünkü hemen yok olurBir antiproton oluşturmak için çok büyük enerji gerekirÖrneğin,bir foton çekirdekle çarpışarak bir proton-antiproton çifti yaratabilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com