Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
fizik

İş- Fizik

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İş- Fizik

İş- Fizik
Fizikte İş Nedir - Fiziksel Nicelikler - Virtüel iş

İş- Fizik

İş, bir cisme uygulanan kuvvetin, o cismin konumunda yaptığı değişiklik etkisine denir İş sadece kinetik enerji ile olur Başka bir deyişle, bir güç tarafından dönüştürülen enerji toplamı, fizikte Mekanik İş olarak tanımlanır İş yapmak için enerji dönüşümü gerekir Kütleye uygulanan yatay net kuvvet ile kütlenin aldığı yolun çarpımına eşittir Birimi, Newton-metre dir (N-m)

İş :W(kg m 2/sn2 =N-m) = F(kg m/sn2 =N)x S(m) olarak formüle edilir 1 N-m = 1 joule (j)'dir 1 N-m lik yatay kuvvet sonucu 1 m yol alındığında 1 joule iş yapılmış olur Başka bir değiş ile 1 kg lık kütle, yatay bir kuvvet ile 1 sn içinde 1 m yol aldırılıp hızı da 1 m/sn ye çıkarılırsa 1 joule iş yapılmıştır Bir kütleyi, yerden , bir rafa çıkarma sonucunda da iş yapılmış olur Burada, kütle x yerçekimi ivmesi (yani ağırlık) kuvvetin yerine, alınan yol ise düşey yüksekliğin yerine geçer W(kg m2/sn2 =N-m) = m(kg) *g( m/sn2) *h(m)

birimler***
1 N-m = kg m2/sn2
1 Joule (J) = 1 N-m
1 Joule = 0,239 Kalori (cal) veya 1 cal = 4,8 J
Elektronvolt (eV)
1 İngiliz Isı Birimi (BTU) = 1,055 J , 1 kWh = 3412 BTU veya 1 BTU = 0,0002931 kWh
1 Watt-saat (Wh) = 3,600 J ,
1 Kilowatt saat (kWh) = 1000 Wh , 1 kWh = 3600000 J
1 erg (Yunanca ergon: iş) = 10-7 J
Foot - pound (ft lb), 1 ft lb = 1356 N-m
litre-atmosfer (latm)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com