Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
güzeller, iskender, müstesna, pala

İskender Pala- Müstesna Güzeller

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Eyitti ol perî bir gün düşüne girüren bir şeb
Sevincimden nice yıllar geçipdür görmedim uyhu

Zati

Mana murat olundukta:

O peri (gibi güzel sevgili) bir gün bana, "Bir gece rüyana gireceğim"dedi Nice yıllar geçiyor ki (bu iyi habere) sevincimden bir türlü gözüme uyku girmiyor

Demek olur

Zavallı şair Zati, sevgiliyle bir türlü vuslat bulamamış Ancak günlerden birinde, talih yüzüne gülmüş ve nasıl olduysa, sevgili ona iltifat gösterip;Haydi, gönlün olsun artık, bir gece rüyana gireceğim; deyivermiş Demez olaymış, bu
sefer
de bu sevinç ile aşığın uykuları kaçar olmuş Belki uyuyabilse, rüyasında sevgiliyle vuslat da mümkün olacak Ama heyhat! Böyle bir sevinç haberinden sonra uyku ne kelime! Kaderin de böylesi düşman başına

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com