Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
enbiya, kısasul

Kısasu'l Enbiya

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kısasu'l Enbiya

Kısasu'l Enbiya

Kısasu'l Enbiya Nedir - Türk edebiyatı - Harezmşahlar

Kısasu'l Enbiya, Harezm Türkçesi döneminin ilk yapıtı Nasıruddin bin Burhaneddin er Rabguzi veya kısaca Nasır Rabguzi tarafından Ribat-ı Oğuz kasabasında Çağatay kağanlarından Tarmaşir'in büyük beylerinden Nasıreddin Tok Boğa adına Farsça bir çeviriden Türkçe'ye uyarlanan bir siyer-i nebi derlemesi olan Kısasu'l enbiya adlı yapıttırYapıt yazar tarafından 1310 yılında tamamlanmıştırYazılış yılı yapıtta " Yiti yüz on erdi yılga kim bitildi bu kitab" tümcesinde gösterilmiştir

Avrupa ülkelerindeki kütüphanelerde yapıtın çeşitli yazmaları bulunmaktadırYazılış yılı en eski nüsha İngilterenin başkenti Londra da British Museum 'da bulunmaktadırBu nüsha diğer yazmalara göre çok daha iyi durumdadırK Grönbech tarafından tıpkı basım olarak 1948 yılında Danimarkanın başkenti Kopenhagda yayınlanmıştır

Kısasu'l Enbiya dini nitelikte bir yapıt olduğu için yalın ve anlaşılır bir dille yazılmıştırYapıt düzyazı olmakla birlikte, az çok bir sanat amacı gözetilerek yazıldığı için içinde gazeller, Arapça ve Türkçe dizelerinden her biri başka dille yazılmış şiirler yer almaktadır Nasıruddin bin Burhaneddin er Rabguzi 'nin Arap ve Fars yazınlarını da bildiğini gösteren bu yapıttaki şiirler, genellikle kuru ve kişisel duyguların ilham yolu ile coşkulu ve etkili anlatımından uzak olmakla birlikte güzel mısralarda vardır

Yazar, yapıtını yazarken aynı konuda çok önce yazılmış islami yapıtları da gözden geçirip incelemiştirYazarın Arapçayı çok iyi bildiği dini bilimlerde de bilgisi olduğu yapıtından anlaşılmaktadır Yapıtta, Kur'an'da adları geçen peygamberlere ilişkin ilgi çekici menkıbeler anlatılmış Muhammed'in yaşamında geçen güzel ve anlamlı olaylar öykü edilmiş bu arada olağanüstü menkıbelere bunların oluşlarına inanan ve inandıran bir söyleyişle yer verilmiştir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com