Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ahmet, anlatım, detaylı, edebiyatı, eserlerindeki, halk, hamdi, içerik, tanpınarın, unsurları

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Eserlerindeki Halk Edebiyatı Unsurları Detaylı Anlatım İçerik

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Eserlerindeki Halk Edebiyatı Unsurları Detaylı Anlatım İçerik

ANLATILACAKLAR

ÖN SÖZ

GİRİŞ

A- Türk Halk Edebiyatı Unsurları Nelerdir?

B- Ahmet Hamdi Tanpınar’ ın Hayatı ve Eserleri

C- Ahmet Hamdi Tanpınar’ ın Halk Edebiyatına Dair Görüşleri

BİRİNCİ BÖLÜM

I I - Ahmet Hamdi Tanpınar’ ın Nesirlerinde Halk Edebiyatı Unsurları

I I I - Romanlarında Halk Edebiyatı Unsurları

I I I II – Muhtevada Halk Edebiyatı Unsurlarının Tespiti

Mitolojik Unsurlar

Halk Türküleri ve İlahiler

Halk Hikayeleri, Masallar ve Efsaneler

Halk İnanışları

Çocuk Oyunları ve Halk Oyunları

Töre ve Gelenek

Halk Seyirlik Oyunları

Halk Hekimliği

I I II - Denemelerinde Halk Edebiyatı Unsurları

I I II I -Muhtevada Halk Edebiyatı Unsurlarının Tespiti

Mitolojik Unsurlar

Halk Türküleri ve İlahiler

Halk İnanışları

Çocuk Oyunları ve Halk Oyunları

Töre ve Gelenek

Halk Seyirlik Oyunları

I I III - Hikayelerinde Halk Edebiyatı Unsurları

I I III I - Muhtevada Halk Edebiyatı Unsurlarının Tespiti

Mitolojik Unsurlar

Halk İnanışları

Töre ve Gelenek

Halk Seyirlik Oyunları

I II – Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Şiirlerinde Halk Edebiyatı Unsurları

I II I – Muhtevada Halk Edebiyatı Unsurlarının Tespiti

Mitolojik Unsurlar

Kozmik Unsurlar

Halk İnanışları

I III – Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Nesir ve Şiirlerinde Dil

Sonuç

Bibliyografi

ÖNSÖZ

Kültür bir toplumun maddi manevi bütün değerler toplamı olarak ifade edilebilir Edebiyat ise bu anlamda kültürün dil ile ifade edilen formlarına yansımasıdır Bir başka değişle, kültür sahasında olanların izlerini edebiyatta bulmak mümkündür

Biz bu düşünceden hareketle Türk Edebiyatının önemli temsilcilerinden biri olan Ahmet Hamdi Tanpınar’ın eserlerinde yer alan halk kültürü unsurlarına dile yansıyan boyutuyla bitirme tezi çerçevesinde ele alıp değerlendirmeye karar verdik

Çalışmamızın giriş bölümünde halk edebiyatı hakkında bilgi verdikten sonra Ahmet Hamdi Tanpınar’ın hayatı, eserleri ve kültür ile ilgili görüşlerine değindik Birinci bölümde ise Tanpınar’ın eserlerindeki halk kültürü ve edebiyatı unsurlarını tespit etmeye ve değerlendirmeye çalıştık

Bitirme tezi çerçevesinde ve sınırlı bir zaman diliminde ortaya koyduğumuz çalışmanın daha sonra ki önemli çalışmalara bir adım olması temennimizdir Kültür ve edebiyatımıza bir damla katabildiysek kendimizi mutlu hissedeceğiz

Çalışmamızın tespitinden bitim aşamasına kadar büyük bir sabır ve fedakarlıkla yöntem ve tavsiyelerini esirgemeyen hocamız, Yard Doç Dr Mustafa ARSLAN’a çok şey borçluyuz “Bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olmak” felsefesi ışığında hocalık hakkını

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com