Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Matematik / Geometri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlatımı, aritmetiğinde, içerik, işlem, işlemtaban, konu, taban

Taban Aritmetiğinde Dört İşlem-Taban Aritmetiğinde Dört İşlem Konu Anlatımı İçerik

Eski 12-19-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Taban Aritmetiğinde Dört İşlem-Taban Aritmetiğinde Dört İşlem Konu Anlatımı İçerik

Bir sayı sisteminde sayının basamak değerlerini göstermek için kullanılan düzene taban denir

T taban olmak üzere,

(abcd)T = a T3 + b T2 + c T + d dir

Burada,

T, 1 den büyük doğal sayıdır

a, b, c, d rakamları T den küçüktür

Taban belirtmeden kullandığımız sayılar 10 luk tabana göredir

(abc, de)T = a T 2 + b T + c + d T – 1 + e T – 2 dir

1 Onluk Tabanda Verilen Sayının Herhangi Bir Tabana Çevrilmesi

Onluk tabanda verilen sayı, hangi tabana çevrilmek isteniyorsa, o tabana bölünür Bölüm tekrar tabana bölünür Bu işleme bölüm 0 olana kadar devam edilir

Ardışık olarak yapılan bu bölmelerden kalanlar sondan başlayarak (ilk kalan son rakam olacak şekilde) sıralanmasıyla istenen sayı oluşturulur

2 Herhangi Bir Tabanda Verilen Sayının 10 luk Tabana Çevrilmesi

Herhangi bir tabandan 10 luk tabana geçirilirken verilen sayı, ait olduğu tabana göre çözümlenir

3 Herhangi Bir Tabanda Verilen Sayının Başka Bir Tabanda Yazılması

Herhangi bir tabanda verilen sayı önce 10 tabanına çevrilir Bulunan değer istenen tabana dönüştürülür

4 Taban Aritmetiğinde Toplama, Çıkarma, Çarpma İşlemleri

Değişik tabanlarda yapılacak işlemler 10 luk sistemdekine benzer biçimde yapılır

T tabanında verilen sayılarda toplama ve çarpma işlemleri bilinen cebirsel işlem gibi yapılır, ancak sonuç T den büyük çıkarsa içinden T ler atılıp kalan alınır Atılan T adedi elde olarak bir sonraki basamağa ilave edilirKaynakwh: Taban aritmetiğinde dört işlemKaynakwh: Taban aritmetiğinde dört işlem

Çıkarma işlemi yapılırken 10 luk sistemdekine benzer biçimde, bir soldaki basamaktan 1 (bir) almak gerektiğinde, bu 1 in aktarıldığı basamağa katkısı tabanın sayı değeri kadardır Fakat alındığı basamaktaki rakam 1 azalır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com