Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Matematik / Geometri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çemberin, sayısı

Çemberin Pi Sayısı

Eski 12-19-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Çemberin Pi Sayısı

Çemberin Pi Sayısı
Çemberin Pi Sayısı Hakkında Bilgi

Pi, her türlü matematik işlemince büyük önem taşıyan çok ilginç bir sayıdır Matematiğin birçok hesaplamasında örneğin; daireler, yaylar, pendulumlar gibi? pi sayısına rastlarız

Genellikle bilinen en basit pi sayısı pek fazla birşey ifade etmese de yaygınca kullanılır ve bu bakımdan anlamlıdır Bu sayı aslında bir orandır ve dairenin çevresinin çapına bölümünden elde edilir

Pi sayısı (π), bir dairenin çevresinin çapına bölümü ile elde edilen matematik sabiti İsmini (çevre) sözcüğünün ilk harfi olan π den alır Pi sayısı, Arşimet sabiti ve Ludolph sayısı olarak da bilinir

Çember : Bir yüzey üzerinde alınan bir noktadan eşit uzunlukta çizilen kapalı eğriye çember denir Çemberin ortasından alınan noktaya merkez nokta denir( M) ile gösterilir noktası üzerinden geçen ve çember üzerinde alınan iki noktayı birleştiren doğru parçasına ise çemberin çapı denir noktası ile çember üzerinde alınan bir nokta arasında kalan doğru parçasına ise yarıçap denirYarıçap ( r ) sembolü ile gösterilir

1 - Verilen bir çemberin çevre uzunluğunun, çapına bölümü ile Pi sayısı bulunurPi sayısı ( 314 ) olarak bulunurBu sayı sabit bir sayıdır
Pi sayısı = Çemberin çevre uzunluğu olarak yazılır
çap ( 2 r )

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com