Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Matematik / Geometri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
alanında, atatürkün, matematik, yaptığı, yenilikler

Atatürk'ün Matematik Alanında Yaptığı Yenilikler

Eski 12-19-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Atatürk'ün Matematik Alanında Yaptığı Yenilikler

Atatürk geometride olduğu kadar matematik ile de ilgiliydi Eğitime ne kadar önem verdiğinden bahsetmek sanırım gereksi olacaktır Atatürk matematikte birçok yenilik yapmış ve matematik alanına çok değer vermiştir

Atatürkün matematiktekiyenilikleri, atatürkün matematik alanında yaptığı yenilikler nelerdir, atatürk ve matematikyenilikleri vs

Atatürkün Matematikteki Yenilikleri

Günümüzde bilim ve teknolojinin bel kemiği olan matematik, kendine özgü doğrulara, yanlışlara ve dile sahiptir Bir dile sahiptir diyoruz çünkü, sadecematematik ile yakından ilgilenenlerin anlayabileceği veya "kare, dikdörtgen, üçgen, daire, çember vb" gibi herkesin yakından bildiği terimler ve çeşitli sembolik gösterimlere sahiptir matematik Hiç düşündünüz mü, nereden geliyor bu terimler? Kim, neden üç kenarı olan kapalı eğriye üçgen adını vermiş diye Bu konu üzerine bir araştırma yaptığınızda karşınıza çıkacak tek isim vardır ki O da şüphesiz önünde saygıyla eğildiğimiz, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'tür

Ilkokullar da ögretildigi gibi Atatürk?ün ögretim hayatinda matematik dersiyle arasinin çok iyi oldugu, hatta matematik dersindeki üstün basarisindan dolay matematik ögretmeni tarafindan Kemal adinin verildigini biliriz Mustafa Kemal, Selanik Askeri Rüstiyesindeyken, matematik ögretmeni yüzbasi Mustafa efendi sinifa gelmediginde de onun yerine birçok kez bu dersi vermistir

Atatürk'ün türettigi matematik terimleri ve yaptigi geometri tanimlarinin hemen hemen tümü bugüne degin degismeksizin kullanila gelmistir O'nun türettiklerinden sadece[size="3"> birkaç terim sonradan küçük ölçüde degistirilmistir Örnegin Fransizca "]MKEMAL ATATÜRK?ÜN TÜRKÇEMİZE KAZANDIRDIĞI MATEMATİKSEL TERİMLER[/size]

Eski Matematik Terimleri ve Atatürkün Verdiği İsimler
  • Maksumunaleyh BÖLEN
  • Taksim BÖLME
  • Haric-i Kısmet BÖLÜM
  • Kabiliyet-i Taksim BÖLÜNEBİLME
  • Zarb ÇARPI
  • Mazrup ÇARPAN
  • Mazrubata Tefrik ÇARPANLARA AYIRMA
  • Muhit-i daire ÇEMBER
  • Tarh ÇIKARMA
  • Amudi DİKEY
  • Gaye LİMİT
  • Aşa?ri ONDALIK
  • Kat?ı Mükafti PARABOL
  • EHRAM PİRAMİD
  • Menşur PRİZMA
  • İhtisar SADELEŞTİRME
  • Suret PAY
  • Mahrec PAYDA
  • Hatt-ı Mümas TEĞET

Atatürk?ün bulduğu terimlerin hemen hemen çoğu bugüne dek hiç değiştirilmeden kullanılmıştır O?nun sadece birkaç terimi sonradan biraz değişikliğe uğramıştırMesela varsayı-varsayım, tümey açı-tümler açı, bütey açı-bütünler açı haline gelmiştirAtatürk ayrıca bu kitabı eğitim sisteminde uygulanmasını sağlamış ve 13 Kasım 1937 tarihinde Sivas?ta geometri dersine girmiş,kendisi ders anlatmıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com