Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
köy, oyunu, seyirlik

Köy Seyirlik Oyunu Nedir?

Eski 11-29-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Köy Seyirlik Oyunu Nedir?

Köy seyirlik oyunu nedir, ne gibi özellikleri vardır gibi bilgileri öğrenmek istiyorsanız sizler için araştırıp paylaştığım yazıyı okuyarak köy seyirlik oyunu hakkında merak ettiğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz

"Köylü Tiyatrosu" adı ile de bilinen köy seyirlik oyunları düğünlerde, bayramlarda ya da yılın belirli günlerinde köylülerimizin genellikle "oyun yapma", "oyun çıkarma" adı altında bereket bolluk, sağlık ve yeni yılı karşılamak amacıyla oynadığı törensel içerikli oyunlardır Bu oyunlar meydanlarda oynandığı gibi kışın oda içerisinde de oynanmaktadır İlkel toplumlardan günümüze değişim göstererek ulaşan bu oyunlar önceleri yaşantının daha verimli olabilmesi için doğaüstü güçlere, tanrılara ya da tanrıya şükran belirten bilinçli olarak gerçekleştirilen törenlerdir Çeşitli inanış ve mitlerin kaynaklık ettiği bu oyunlar, eski Anadolu uygarlıklarının, Anadolu toprakları üzerinde yaşayan halkımızın Orta Asya'dan getirdiği kültürel öğeler ve İslamiyeti kabulünden sonraki İslamî öğelerle birleşen bir kültürel sentezin izlerini taşır
Seyirlik oyunlar ilkel bir tiyatro örneğidir Sanat kaygısından çok toplumsal ve dinsel açıdan işlevseldir
Seyirlik oyunları günlük yaşamı taklit eden (kalaycı, berber, çift sürme vb), hayvanları taklit eden (deve, ayı, tilki, kartal vb), mevsim değişiklikleri, yıl değişimleri amacıyla oynanan oyunlar (köse gelin) bolluk ve berekete dönük oynanan oyunlar (saya gezme, koç katımı törenleri, cemal oyunu vb) yağmur yağdırmak için oynanan oyunlar (çömçe gelin vb) oluşturur
Cemal Oyunu: Tohumun toprağa atıldığı ilk gün veya hasat sonunda oynanır
Koç Katımı: Hayvan yavrularının, kışın soğuğa ve açlığa dayanıksız oluşlarından dolayı yavrulama zamanlarının kontrol altına alınmasıdır Bir tür mevsimlik bayram niteliğindedir
Deve yüzü, Koyun yüzü: Hayvanın anne karnında tüylenmeye başladığı gün oynanır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com