Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
sâcîler, sâcoğulları

Sâcoğulları (Sâcîler)

Eski 11-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sâcoğulları (Sâcîler)

Sâcoğulları (Sâcîler)
Âzerbaycan’daki Türk hânedanlarından Abbasî Halifeliği topraklarında kuruldu Hânedânın kurucusu Ebü’s-Sâc Divdâd, Uşrusanalı bir Türk komutandı Abbasî Halifesi El-Mütevekkil’in hizmetine giren Ebü’s-Sâc Divdâd kısa bir sürede önemli mevkilere geldi Halep, Kınnesrin ve El-Ahvâz’da valilik görevlerinde bulundu 868-870’te Âzerbaycan ve havalisinin umumî valiliğine getirildi 880’de ölümü üzerine yerine oğlu Muhammedü’l-Afşin Ebû Ubeydullah geçti

Afşin, 885’te Musul ve el-Cezîre’yi Linkler sadece üyelere Üye Ol'dan alıp, kendi adına hutbe okuttu Ancak Emîr İshak karşısında tutunamayarak geri çekildi ve tekrar Âzerbaycan’a yerleşti Meraga, Kars ve Divin’i zaptetti 901’de ölümü üzerine yerine kardeşi Ebü’l-Kasım Yûsuf geçti

Ermeni krallığı üzerine sefere çıkan Yusuf, Kral Sempad’ı yenip öldürerek büyük şöhret kazandı Abbasîlerden Kazvin, Zencan ve Ebher’i aldı Üzerine gönderilen Abbasî ordusunu bozguna uğrattı (918) Ancak iki yıl sonra Emir Munis’e karşı giriştiği mücadeleyi kaybederek, esir düştü İki yıl Bağdat’ta tutuklu bulunan Yusuf, serbest bırakıldıktan sonra Karmatîlere karşı giriştiği mücadelede öldürüldü (927) Yerine Afşin’in oğlu Ebü’l-Musâfirü’l-Feth geçti

Feth, üç yıl hükümdarlık yaptı Feth’ten sonra Abbasîler, Sâcîlerin hakimiyetine son verip, Âzerbaycan ve havalisine tekrar hakim oldular Sâcîler, İslâm devlet hudutları içinde kurulan, fakat iç ve dış siyasetlerinde tamamen müstakil hareket edebilen ilk Türk hânedanlarındandır Bölgedeki Linkler sadece üyelere Üye Ole ve Abbasîlerin merkezine yakın sapık Karmâtîlere karşı, Halîfeliğe askerî bakımdan yardımcı oldular Âzerbaycan’da Türk nüfusunu bulundurma ve bölgenin Türkleşmesinde hizmetleri geçti Sâcîlerin merkezi, önceleri Meraga olduğu halde, sonradan Erdebil oldu Âzerbaycan’ın iktisadî hayatını geliştirip, altın sikke bastırdılar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com