Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık > Genel Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
artırıyor, kanser, solaryum

Solaryum Kanser Artırıyor

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Solaryum Kanser Artırıyor

Solaryumla kanser 4 kat arttı

Solaryum insanların cilt kanserine yakalanma riskini yüzde 75 oranında artırıyor

İngiliz Kanser Araştırma Vakfı'nın yaptığı araştırmaya göre, solaryuma giren insanların cilt kanserine yakalanma riskinin yüzde 75'e kadar yükseldiği iddia edildi Solaryumun UV ışınları yüzünden cilt kanserine yakalanma riskinin yüksek olduğu biliniyordu Ancak yapılan son araştırmalara göre, solaryum nedeniyle cilt kanserine yakalananların sayısı geçtiğimiz yıla göre tam 4 kat arttı

ÖNLEM ALINACAK
Uzmanlar yapay ışınların özellikle 10 dakikadan sonra deriye çok fazla zarar verdiğini söyledi Ayrıca solaryuma girenlerin yaşlarının oldukça küçük olduğu tespit edildi Hükümet özellikle gençlerin solaryuma girmelerini engelleme konusunda önlemler almayı planlıyor

BİN 800 KİŞİ ÖLDÜ
Uzmanlar bronz bir ten için gençlerin hayatlarını tehlikeye attıklarını görmeleri gerektiği söylerken, araştırmayı yürüten Mike Richards gençlerin solaryum konusunda çok bilgisiz olduklarını ve solaryum merkezlerine gitmeden önce bilgilendirilmeleri gerektiğini belirtti Richards, "İnsan daha iyi görünme uğruna tüm yaşamını tehlikeye atmamalı" ifadesini kullandı Geçen yıl İngiltere'de cilt kanserine yakalanan 9 bin kişiden bin 800'ü öldü

Uzman görüşü: 'Solaryuma giriyorum'
Dr Ahmet Günay (Deri Hastalıkları Uzmanı): Solaryuma dikkat edilmesi için uyarılarda bulunuyoruz ama bu verilerin yanlış olduğunu düşünüyorum Kim ne derse desin İhtiyaç duyduğumda ben de solaryuma giriyorum Uz Dr Zerrin Baysal (Memorial Hastanesi- Dermatoloji Bölümü): Solaryum kullanımı artık büyük şehirlerde de UV maruziyetini artırıyor Uzun yıllar devamlılığı cilt kanseri olma risklerini artırabilir Uyarıyoruz ama bu denli etkili olup olmadığını söyleyemem

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com