Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık > Genel Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlayamadım, kokuyorum, nedeni

Kokuyorum Ama Nedeni Nedir Anlayamadım?

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Arkadaşlar hergün banyo etmeme ve çamaşırlarımın temiz olmasına rağmen etrafa pis bir koku yayıyorum ve bunun nedenini anlayamıyorum siz bir şey biliyorsanız lütfen söyleyin bu konuyla ilgili bulduğum tek yazı:

Bayanlar biliriz ki temizlik en başta sağlığımzı açısından önemlidirHer hastalık pislikten gelir Temizliğe her yönden dikkat etmeliyiz Sıcak havalarda özellikle

Bu geniş makalemde bedenin kokması kavramına faklı boyutlardan bakarak yapılacaklar listesinin neler olabileceğini incelemeye çalışacağım

Elbette tüm yapılacaklar listesinden bahsetmek mümkün değildir Bununla birlikte olabildiğince kapsamlı ve farklı uygulama çeşitlerinden bahsederek, kimisinde bir miktar ayrıntıya girerek konuyu izah edeceğim Yemek kokar, çamaşır kokar, eşyalar kokar, çiçekler kokar da insan bedeni nasıl kokmaz Hatta insanın farklı bölgelerinde farklı kokular meydana gelir Örneğin ağız kokusu ile ter kokusu farklıdır Ağız kokusunda altta yatan sebep, çoğunlukla dil çıkıntıları arasına yerleşen bakterilerin oluşturduğu uçucu sülfür bileşikleridirİdrar, gaita kokusu ve gaz kokusu ile ayak veya koltuk altı, kasıklar bölgelerinin kokularının da farklı olmaları gibi…

Tüm canlılar kokarlar Fakat insan kokusu diğer canlılara göre çok daha fazla ve ağır bir kokudur Özellikle insan cesedinin kokusu meşhurdur Diğer canlıların cesetlerinin kokusu bu kadar ağır değildir Bunun nedeni, insanın diğer canlılara göre çok daha fazla oranda kirlenme potansiyeline sahip olmasından gelir Çünkü diğer canlıların insanlar kadar farklı ve lezzetli yiyecekleri yoktur Bazı canlıların tükettiği gıdalar doğal ve temiz olduklarından bedenlerinde kirlenmeye neden olmazlar Doğal olmayan gıda tüketmede dünya üzerindeki canlılar içinde insan tartışmasız ve açık ara öndedir Başına gelen sağlık sorunları da en çok bu tüketimden gelir…

Vahşi hayatta ve balta girmemiş ormanlarda yaşamakta olan canlıların yaşam süreleriyle şehir hayatında veya bir hayvanat bahçesinde yaşayan hayvanların yaşam süreleri değişiktir Dolayısıyla insan sağlığında ve yaşam süresinde şehir hayatının verdiği stres ve kirletici tüm etkiler aynı zamanda yaşam süresinin de kısalmasını sağlaması bakımından son derece önemlidirler Fazla yemek tüketmek, az hareket etmek, eksoz kokularına maruz kalmak, cep telefonlarının ve çeşitli manyetik kirlenmelerin baskısı altına girmek gibi sayılabilecek pek çok faktör insan bedenlerinin yavaşça ve kalıcı olarak kirlenmelerine neden olurlar Özellikle otuz beş yaşından sonra bu kirlenmelerin bedenlerdeki kalıcı olma oranı artar Zira artık bedenler yaşlanma sürecine girmişler ve kendi kendilerini temizleyebilme özelliklerini kaybetmeye başlamışlardır

Son zamanlarda birçok şey yapmış olmalarına rağmen bedenlerinden etrafa yayılan kokulara çözüm bulamamış insanlar; arınmak, temizlenmek ve etrafa yaydıkları kötü kokulardan kurtulmak için müracaat ediyorlar Müracaat etmeyen ve ağzından etrafa kötü kokular yayan bir sürü insan ise aslında ciddi bir hastalanma süreci içinde olduğunun farkında bile değil… Bunlar farkında olmadan, bilerek ve çözüm bulmaktan aciz oldukları için çaresizce etraflarındaki insanları rahatsız ediyorlar Kimileri günde on balon şişirebilecek kadar gazı etraflarına utana sıkıla bırakıyorlar Kimileride ağızlarından, idrar ve gaita yoluyla bedenlerinden uzaklaştırarak sürekli bu kokuları yaymaya devam ediyorlar

Kokudan arınmakta sorun yaşayanlarda birçok hastalık vardır ve bu insanlar yaşamakta oldukları kronik hastalıklar nedeniyle zaten çoğunlukla ilaç kullanmakta olan insanlardır Diyabet, hastaları, yüksek tansiyon hastaları, kanser tedavisi görmekte olan hastalar, antidepresan ilaç kullanmakta olan hastalarda beden kokularında artma meydana gelir Hatta hazım sorunlarında özellikle barsaklarda gaz oluşumuna engel olduğu ifade edilen bazı ilaçları kullananlarda görülen kokular oldukça rahatsız edici boyutlara kadar ilerlemiş olabilirler…

Bedenlerimiz kirlenmeye çok açıktırlar Her şey kirlenir ve aynı zamanda yaşlanır Her ne kadar korunmak amacıyla üzerimize kıyafetler giyiyor kendimizi korumaya çalışıyorsak da kirlenmekten tam olarak korunma imkanına maalesef hiçbirimiz sahip olamıyoruz Sadece derimizden aldığımız yabancı maddelerle kirlenmiyoruz Asıl ve en önemlisi yediklerimiz, içtiklerimiz, kokladıklarımız, kullandığımız cihazlar vasıtasıyla kirleniyoruz Kirlenmeyi anladıkta peki bedenlerimiz neden kirleniyor? Bu kirlenmeyi engellemek için neler yapabiliriz? Beden kirlenmesi ne demektir? Gibi cevaplanacak birçok soru akıllara gelmektedir ve bu yazımızda asıl olarak bunları özetle basitleştirerek açıklamaya çalışacağız Çünkü halkımız ve hatta bazı meslektaşlarımız bedenin iç kirlenmesi hakkında yeteri kadar bilgi sahibi değildir

Birçok insanın beden kirlenmesinden anladığı bilgi derinin kirlenmesidir Deri kirlenir ve banyo yapıldığında ancak kısmen temizlenir Günümüzde yaptığımız kısa duşlar ve alelade temizlenmelerimiz bedenimizin ve hatta derimizin temizlenmesine yetiyor mu? Bu soruya hayır diye cevap vermek zorundayız Zira işini iyi bilen hekimler beden temizlenmesinin kolayca gerçekleşemeyeceğini biliyorlar Gerçek temizlik, diğer doğru bir tabirle arınma; sadece bedenin en büyük organlarından veya alanlarından birisi olan derinin temizlenmesi işlemi değildir Derinin temizlenmesi mümkündür ama insan sadece deriden ibaret bir canlı değildir Derinin temizlenmesi için bile sadece banyo yapılması yeterli değilken, bedenin diğer organlarının temizlenerek arınması işlemi oldukça kapsamlı, kolay olmayan birçok evre, farklı ve kombine uygulamaları içermektedir

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

sana önerim banyodan sonra ıslakken koltuk altına karbonata sür başka bir şey kullanma hiç bir yan etkisi yok dene bana dua edeceksin bu kadar iddalıyım
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #3
Prof. Dr. Sinsi

Alıntı:

ayyil44 Nickli Üyeden Alıntı

sana önerim banyodan sonra ıslakken koltuk altına karbonata sür başka bir şey kullanma hiç bir yan etkisi yok dene bana dua edeceksin bu kadar iddalıyım

Karbonata nedir? Hem koltuk altı ter kokusu değil başka bir şey

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com