Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
depremi, tarihte, yıkımalaska

Tarihte Bir Yıkım:Alaska Depremi 9.2

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Tarihte Bir Yıkım:Alaska Depremi 9.2

Tarihte Bir Yıkım:Alaska Depremi 92
Alaska’da Alaska’yı ve batıdaki Yukon Bölgesi'nde etkili olan 92 büyüklüğündeki depremde, 125 kişi hayatını kaybetti, 311 milyon dolarlık hasar meydana geldiAlaska depremi Tarihte olan 2 en büyük depremdir

27 Mart 1964 Alaska Depremi Prince William Boğaz'ında bulunan Montague Adasının Cleare Burnu'ndaki deniz tabanının yükselmesi olayı gelmiş geçmiş en büyük tektonik yükseltim olarak kayıtlara geçmiştir (10 metre) Deniz suyu ile arkadaki uçurum arasındaki beyaz kaplı alan 400 metre uzunluğundaki bir şeridi kaplamaktadır Bu bölümdeki beyazlık, deprem sırasında yukarı doğru hareket eden deniz tabanında kalarak kurumuş deniz canlılarınn klarıdır

27 Mart 1964 Alaska Depremi Middleton Adasında, yaklaşık 35 metre yükseklikteki muskeg (bir tür bitki) kaplı taraça Adadaki beş deprem yükseltisinden biri Deniz kenarındaki uçurum ile gelgit seviyesi arasında 3 metre yüksekliğinde altıncı bir taraça oluşmuştur Fotoğraf 4 Nisan 1964'teki 2 metrelik gelgit sırasında çekilmiştir

Alaska Depremi ,27 Mart 1964 Tsunami dalgalarının şiddeti Fotoğraftaki adamın elindeki tekerleğe saplanmış kalın bir kalas parçası

Alaska Depremi ,27 Mart 1964 Balıkçı teknesi , dalgaların etkisiyle limandan yaklaşık yüz metre içeriye savrulmuş Fotoğraf:RW Lemke, 1964 Frontispiece,

Seward'daki Tsunami hasarı Dalgalar arka bölümde görülen ve sonradan oluşan körfezden gelmiştir

Alaska Depremi ,27 Mart 1964 Ev, fayın ilerlemesiyle ikiye ayrılmış Hasar, evin fayın doğrultusunda hareket etmesiyle oluşmuş Fotoğraf:WR Hansen, 1964

Alaska Depremi, 27 Mart 1964 Liman'daki Turnagain yükseltilerinde , yarılmış ve kayganlaşmış kilden oluşmuş bir bayır Bayırın yüksekliği yaklaşık 6 metre Solda yana yatmış bir blok görülüyor Fotoğraf: WR Hansen, 1964

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com