Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bugün, eylül, tarihte

Tarihte Bugün 26 Eylül

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Tarihte Bugün 26 Eylül

Tarihte Bugün 26 Eylül

Tiyatro sanatçısı Kerim Afşar, Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde 2003 yılında vefat etti

1930 yılında İstanbul'da doğan Kerim Afşar, amatör olarak sahneye ilk kez ortaokulda çıktı

1953 yılında Shakespeare'den Arthur Miller'e kadar birçok yapıtta önemli roller üstlendiği Devlet Tiyatrosu'na katılan Afşar, Muhsin Ertuğrul'un öğrencisiyken 1951'de Cyrano de Bergerac'ta D'artanyan rolünü oynadı

Afşar, 1980 yılında da Peter Stein yönetiminde Berlin Oyuncuları ile Berlin Schaubühne Tiyatrosu'nda Türk Projesi olarak gerçekleştirilen 'Giden Tez Geri Dönmez', 'Keşanlı Ali Destanı' ve 'Kurban' oyunlarında oynadı

1983'te Devlet Tiyatrosu'na dönen ve çeşitli oyunlarda yönetmenliğinin yanı sıra, dublaj çalışmaları da yapan Kerim Afşar, 'Çalıkuşu', 'Yılan Soyu', 'Arkadaş', 'Mine' adlı filmlerde rol aldı

Kerim Afşar, Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali'nde Onur Ödülü ve 39'uncu Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Yıldırım Önal Özel Anı Ödülü'nü aldı

Başka neler oldu:

1669: Girit adası, Türk egemenliği altına girdi
1887: Emile Berliner gramofonun patentini aldı
1907: Yeni Zelanda, İngiltere'den bağımsızlığını ilan etti
1932: Birinci Türk Dil Kurultayı toplandı
1947: İngiltere, Filistinliler ile Yahudilerin kendi geleceklerine kendilerinin karar vermesi gerektiğini açıkladı
1960: Küba lideri Fidel Castro, 4 saat 29 dakika ile BM tarihindeki en uzun konuşmayı yaptı
1961: Orgeneral Cemal Gürsel, Cumhurbaşkanı seçildi
1980: Paris Büyükelçiliği'nin basın danışmanı Selçuk Bakkalbaşı, Ermeni teröristlerin düzenlediği silahlı saldırı sonucu yaralandı
1984: Çin ile İngiltere, Hong Kong'un 1997'de Çin kontrolüne geçmesi için anlaştılar
1989: Vietnam'daki son ABD askerleri, Kamboçya'dan ayrıldı
1999: Devlet İstatistik Enstitüsü, 17 ağustos depreminin konutlara 21 milyar dolar hasar verdiğini açıkladı
1999: Ankara Ulucanlar Kapalı Cezaevi'nde, jandarmanın tünel kazıldığı ihbarı üzerine arama yapmak istemesi üzerine çıkan olaylarda 11 tutuklu ve hükümlü öldü, 20 tutuklu ve hükümlü yaralandı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com