Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
flat, friedman, thomas, world

The World İs Flat - Thomas Friedman

Eski 11-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

The World İs Flat - Thomas Friedman

Günümüz dünyasının en belirgin tanımlarından biri olan Küreselleşme aslında üç büyük dönemden oluşmaktadır Küreselleşme I adını verebileceğim birinci dönem 1492de Kristof Kolombun eski dünyadan yeni dünyaya yelken açmasıyla başlayıp, 1800lere kadar sürmüş ve dünyayı Büyük Boydan Orta Boya küçültmüştür Bu dönemin önde gelen unsurları ülke ve ülkenin sahip olduğu güçtü (insan gücü, beygir gücü, buhar gücü) Ülkenin gelişmişlik düzeyi bu güçlerin en yaratıcı biçimde nasıl kullanıldığına bağlıydı Küreselleşme Ide birinci soru şuydu: “Ülkem, küresel rekabetin neresinde? Ülke olarak nasıl küreselleşip başka ülkelerle işbirliği yapabiliriz?”
1800lerden 2000e kadar süren Küreselleşme II, dünyayı Orta Boydan Küçük Boya küçültmüştür Bu dönemde küresel entegrasyonun arkasındaki dinamik güç çok uluslu şirketlerdi Hollandalıların ve İngilizlerin başını çektiği ve sanayi devrimiyle gelişen bu çok uluslu şirketler pazar ve işgücü bulmak için dünyaya açılmışlardı
Dönemin birinci evresinde buhar makinaları ve demiryolları ulaşım maliyetlerini düşürmüş, ikinci evresinde ise telgraf, telefon, PC, uydu, fiber-optik kablolar iletişim maliyetlerini azaltmıştır Mal ve bilginin kıtadan kıtaya kolayca ve hızla iletilebilmesi sayesinde gerçek küresel ekonominin doğuşu ve olgunlaşması bu evrede olmuştur
Bu dönemde en önemli soru şuydu: ”Şirketim küresel ekonominin neresinde? Şirket olarak nasıl küreselleşip başka şirketlerle işbirliği yapabilirim?” 2000 dolaylarında yepyeni bir döneme girdik: Küreselleşme III Küreselleşme III dünyayı hem Küçük Boydan Minik Boya getirmekte hem de oyun alanını düzleştirmektedir Küreselleşme Iin arkasındaki dinamik güç ülkeler, Küreselleşme II de şirketler iken Kürselleşme III de BİREY olmuştur Bunu sağlayan, fiber optik şebekeler ve çok çeşitli yazılımlardır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com