Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
geçmişten, günümüze, kitabının, masonluk, tarihi, özeti

Geçmişten Günümüze Masonluk Tarihi Kitabının Özeti

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Geçmişten Günümüze Masonluk Tarihi Kitabının Özeti

Geçmişten Günümüze Masonluk Tarihi

Masonluk, binlerce farklı efsanenin, önyargıların, söylentilerin ve düşmanlıkların ortak hedefi olmuştur Masonluğun öz kaynaklarında dahi kimi noktalarda hâlâ kesin bilgiler ya da ortak kanılar oluşturulamamıştır Kimi iddialara göre dünyanın yaşadığı bunca büyük savaştan sorumlu olan, kimi iddialara göreyse son yüzyıllarda meydana gelen toplumsal devrimlerin ve aydınlanmanın yol göstericisi olan Masonluk, aslında binlerce yıllık farklı inanç ve düşünce akımlarından etkilenerek oluşmuş bir hayat görüşüdür
Bu kitabın amacı, Masonluk üzerindeki sis perdelerini aralayarak, okuyucuya tarihsel bir yaklaşım içerisinde Masonluğun günümüze dek geçirdiği evrimleri ana hatlarıyla göstermek ve bugüne nasıl ulaştığını özet biçimde anlatmaktır
Herkesin anlayabileceği, yalın bir yaklaşımla hazırlanan kitapta, Masonluğun düşünsel kökenlerini meydana getiren gnostik ve agnostik inançlar, toplumsal düşünce akımları ve mitlere yer verilmiştir
Elinizdeki derleme, ister eleştirelim ister onaylayalım, dünya gündeminden düşmeyen Masonluğu tanımak ve doğru bir yaklaşım gösterebilmek isteyen okuyucular için, bilgilendirici bir bakış açısıyla hazırlanmıştır

Aşağıda Türk tarihinden ve dünya tarihinden tanınmış ve Mason olduğu belirtilen kimi önemli simalardan birkaçının ismini bulabilirsiniz:
33Osmanlı Padişahı VMurat-Gazi Osman Paşa-Şeyhülislam Musa Kazım Efendi-Şeyhülislam İzzettin Efendi-Şeyhülislam Hayri Efendi-Humbaracı Ahmet Paşa-Sadrazam Talat Paşa-Sadrazam Mithat Paşa
-ittihat ve Terakki Fırkası Umumi Katibi Mithat Şükrü Bleda-Hürriyet Kahraman? Resneli Niyazi-Büyük Millet Meclisi Başkanı Kazım Özalp-Başbakan Hasan Saka-Başbakan Suat Hayri Ürgüplü-Adalet Bakanı Mümtaz Ökmen-Gazeteci ve Yazar Şinasi-Namık Kemal-Ziya Paşa-Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras-Milli E?itim Bakanı Vasıf Çınar-Prof Dr Mim Kemal Öke-Prof Dr Mustafa H Nalçacı-Rıza Tevfik Bölükbaşı-Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel-Milli Savunma Bakanı Münir Birsel-Francis Bacon -Robert Boyle -Isaac Newton-George Washington-Benjamin Franklin vs

Yazar:Emre Avşar

Yayınevi:Nokta Yayınları

Sayfa Sayısı:224

Etiket Fiyatı:12,00 YTL

Basım Tarihi:Kasım 2006

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com