Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ittihatçılar, kitabının, kuvayı, milli, milliye, muhalifler, mücadele, özeti

Milli Mücadele Kuvayı Milliye - İttihatçılar Ve Muhalifler Kitabının Özeti

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Milli Mücadele Kuvayı Milliye - İttihatçılar Ve Muhalifler Kitabının Özeti

Milli Mücadele Kuvayı Milliye - İttihatçılar Ve Muhalifler

Mustafa Kemal de dahil birçok ismin ve örgütün önemli bir sembol haline geldiği Milli Mücadele dönemi, aynı zamanda çeşitli siyasi ve tarihsel olayların ve tartışmaların da yaşandığı bir dönemdir İlk Meclisin kurulduğu günlere kadar birlikte hareket eden, Mustafa Kemal, Kazım Karabekir, Ali Fethi Okyar, Hüseyin Rauf Orbay, Ali Fuat Cebesoy ve Adnan Adıvar gibi Milli Mücadele önderleri, daha sonra yol ayrımına gelecekler ve temelinde iktidar mücadelesi olan siyasi- ideolojik bir tartışma başlayacaktır
Mustafa Kemalin, bu iktidar mücadelesinin yaşandığı günlerde kurduğu Birinci Müdafaa-i Hukuk Grubuna karşılık, Meclisteki muhalif mebuslar da İkinci Müdafaa-i Hukuk Grubunu kurarlar 1MHGnin Mustafa Kemalin emriyle Halk Fırkası'na dönüşmesi ve Müdafa-i Hukuk Cemiyetleri'nin Halk Fırkasına katılması, “milliyetçi-ulusalcı”larla, “liberal-demokratlar” arasında iplerin iyice gerildiği bir döneme tekabül eder Bu dönemde 2MHGye bağlı olan muhalifler de Halk Fırkası'na karşılık olarak, Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası adı altında örgütlenirler
Bu kitap; Milli Mücadele dönemindeki, bir ulusun varolma savaşıyla birlikte, o günlerin örgütsel çalışmalarını, çatışmalarını, iktidar kavgalarını ve gruplaşmalarını ele alarak, Türkiye tarihinin önemli bir kesitine ışık tutmaktadır

Yazar : Halim Demir
Yayınevi : Ozan Yayıncılık
Sayfa Sayısı : 264
Etiket Fiyatı : 12,00 YTL
Basım Tarihi : Kasım 2008

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com