Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çağında, devrimi, imalat, kitabının, osmanlı, sanayi, sektörü, özeti

Osmanlı İmalat Sektörü Sanayi Devrimi Çağında Kitabının Özeti

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Osmanlı İmalat Sektörü Sanayi Devrimi Çağında Kitabının Özeti

Osmanlı İmalat Sektörü Sanayi Devrimi Çağında

Hem ülkemizde hem de ülkesinde Osmanlı ve Ortadoğu tarihi üzerine yaptığı araştırmalarıyla tanınan Amerikalı bilimadamı Donald Quataertten yine ilginç ve önemli bir çalışma Quataert bu araştırmasıyla, bugüne dek doğruluğu tartışılmayan, Sanayi Devrimi sonrasında gelişen koşullara ayak uyduramayan Osmanlı sanayiinin çöktüğü tezini çürütüyor
Osmanlı, Avrupa ve Amerikan arşivlerinden ulaştığı önemli belge ve bilgilerle araştırmasını zenginleştiren yazar, sözkonusu dönemde Osmanlı imalat sektörünün büyük bir canlılık ve gelişme gösterdiğini ortaya koyuyor Küçük imalathane ve evlerdeki üretimin önemli bir yer tuttuğunu, bu sayede Osmanlının değişen koşullara uyum sağladığını, imalat faaliyetlerinde buldukları yaratıcı yöntemlerle rekabet gücünü korumaya çalıştığını gözler önüne seriyor
Osmanlıda İmalat Sektörü, bugüne dek doğruluğu tartışılmayan tezleri sarsan, toplum ve tarihle ilgili yerleşik kalıpları kıran, mutlaka okunması gereken bir çalışma

Yazar : Donald Quataert
Yayınevi : İletişim Yayınları
Sayfa Sayısı : 332
Etiket Fiyatı : 20,00 YTL
Basım Tarihi : Ekim 2008

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com