Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cariyehürrem, kitap, moskof, tavsiye

Moskof Cariye-Hürrem Kitap Tavsiye

Eski 11-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Moskof Cariye-Hürrem

Haremden saltanata giden tehlikeli yolda yürüyen bir kadın Muhteşem Süleyman'ı parmağında oynatan Hürrem'in aykırı hayatı

Hürrem Sultan kimine göre, Muhteşem Süleyman'ı parmağında oynatan, fettan, hain bir kadındır Kimi de, güzel ve çocuklarını korumak için her şeyi göze alan bir anne olarak anlatır onu Karadeniz'in kuzeyinden gelen herkesi Rus sayan halkın ona biçtiği rolde ise Moskof Cariye'dir Hürrem Demet Altınyeleklioğlu, Moskof Cariye Hürrem'de tarihe damga vuran bu aykırı kadını adeta yeniden yaratıyor

Küçük, güzel bir kız olan Aleksandra Anastasia Lisowska evinden kaçırılır Yıllarca yaşamın kıyısında, korkularla gidip gelir Kader onu Kırım Sarayı'na, oradan da hediye edildiği Sultan Süleyman'ın haremine savurur Aleksandra, cariye olarak İstanbul'a giderken, aklından geçen ise şu: “Geliyorum Osmanoğlu! Bekle beni Süleyman Tacına tahtına ortak olmaya geliyorum” Hareme girince kurtulacağını sanan güzel cariye, bu rüyadan çabuk uyanır Kurtulduğunu zannederken, daha ölümcül tehlikelerle karşı karşıya olduğunu görür Bir tuzaktan başkasına düştüğünü anlar Onun için tek kurtuluş yolu vardır: Ülkeler fetheden genç ve yakışıklı Süleyman'ın gönlünü fethetmek O da öyle yapar Yalnız, müthiş ihtirasların, entrikaların, adım başı ihanetlerin kol gezdiği bir sarayda yaşamak hiç de kolay değildir
Kudretli erkekler gibi!

16 yüzyılın ilk elli, atmış yılına hiç kuşkusuz Kanuni Sultan Süleyman, Sekizinci Henry ve Şarlken damgasını vurmuştu Rusya'da Korkunç İvan, İran'da Şah Tahmasp, Fransa'da Francis de aynı dönemin önemli figürleriydi Bu hükümdarların iktidar mücadeleleri ve savaşları kadar aşkları da tarihin seyrini değiştirdi Sultan Süleyman ve güzel cariyesi Hürrem, Henry'nin başını kestirerek öldürdüğü iki kraliçesinden biri olan Anne Boleyn ve Şarlken'in Avrupa'yı din savaşlarına sürüklemesinde başrolü oynayan karısı Isabella'nın, bu kudretli erkeklerle benzer güçte izler bıraktı tarihte
Birbirini tanımayan bu üç güzel kadının, hemen hemen aynı yıllarda iktidar mücadelesi verdiği üç saray, romanlara, filmlere, TV dizilerine ilham veren büyük aşklara, inanılmaz entrikalara, komplolara, kanlı cinayetlere sahne oldu Fakat bu öykülerin hiçbiri; haremle, dünyanın en kudretli hükümdarı Sultan Süleyman arasındaki tehlikeli yolda yürüyen Hürrem'in macerası kadar masalsı değildi

Demet Altınyeleklioğlu'nun ilk romanı Moskof Cariye Hürrem türü sevenler için kaçırılmaz bir fırsat

Kitapla ilgili detaylar
Moskof Cariye - Hürrem

Demet Altınyeleklioğlu

Artemis Yayınları

Basım Tarihi : 08 - 2009

Sayfa Sayısı : 824

Etiket Fiyatı : 2500 TL

Haremden saltanata giden tehlikeli yolda yürüyen bir kadın
Hürrem, tarihi gerçekler ve kimi gerçek karakterler kullanılarak kurgulanan bir roman ve yazarımız Demet Altınyeleklioğlu, kendi hayalgücünün ürettiği müthiş bir Hürrem hikayesi anlatırken, 16 Yüzyılın saray atmosferine, kokusuna, rengine, dokusuna ve duygusal haritasına da yeniden hayat veriyor 16 yüzyılın özellikle ilk yarısına hiç kuşkusuz

Osmanlı Hakanı Kanuni Sultan Süleyman, İngiltere Kralı Sekizinci Henry ve Kutsal Roma Germen İmparatoru Şarlken damgasını vurmuştu Bu hükümdarların iktidar mücadesi ve savaşları kadar aşkları da tarihin seyrini değiştirdi Sultan Süleyman ve güzel cariyesi Hürrem, Sekizinci Henry'nin başını kestirerek öldürdüğü iki kraliçesinden biri olan Anne Boleyn ve Şarlken'in Avrupa'yı din savaşlarına sürüklemesinde başrolü oynayan karısı Isabella…

Birbirini tanımayan bu üç güzel kadının, hemen hemen aynı yıllarda iktidar mücadelesi verdiği üç saray, romanlara, filmlere, TV dizilerine ilham veren büyük aşklara, inanılmaz entrikalara, komplolara, kanlı cinayetlere sahne oldu

Fakat bu öykülerin hiçbiri; haremle, dünyanın en kudretli hükümdarı Sultan Süleyman arasındaki tehlikeli yolda yürüyen Hürrem'in macerası kadar masalsı değildi

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-03-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

kesinlikle tavsiye etmiyeceğim bi kitap doğrusu800 sayfa ama toplasan 200 sayfadan ibaret olduğunu söyleyebilirimo kadar çok içe dönük ses anlatımları mevcut ki artık yazar bi ara bunu abartmış her düşüncenin bir de aksini illa belirtir olmuşhatta bi ara yatak odası muhabbetinden ibaret olduğunu bile söleyebilirdim kitabın ama neyse ki sonra ki bölümlerde taht ve kardeş kavgalarına mecburen değinmek(!) zorunda hisettiğinden midir nedir konu az da olsa tarihi önem taşıyan bi hal almıştırşu kadarını sölimm tam bi 'aşk-ı memnu' kıvamında kitap olmuşanneleriniz okusun tvde makbul dizileri yoksa!!!

dgünü hediyem olmasa verdiğim paraya kesinlikle acırdım ne yazık ki

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-03-2012   #3
Prof. Dr. Sinsi

Hürrem, tarihi gerçekler ve kimi gerçek karakterler kullanılarak kurgulanan bir roman ve yazarımız Demet Altınyeleklioğlu, kendi hayalgücünün ürettiği müthiş bir Hürrem hikayesi anlatırken, 16 Yüzyılın saray atmosferine, kokusuna, rengine, dokusuna ve duygusal haritasına da yeniden hayat veriyor 16 yüzyılın özellikle ilk yarısına hiç kuşkusuz

Osmanlı Hakanı Kanuni Sultan Süleyman, İngiltere Kralı Sekizinci Henry ve Kutsal Roma Germen İmparatoru Şarlken damgasını vurmuştu Bu hükümdarların iktidar mücadesi ve savaşları kadar aşkları da tarihin seyrini değiştirdi Sultan Süleyman ve güzel cariyesi Hürrem, Sekizinci Henry'nin başını kestirerek öldürdüğü iki kraliçesinden biri olan Anne Boleyn ve Şarlken'in Avrupa'yı din savaşlarına sürüklemesinde

başrolü oynayan karısı Isabella…

Birbirini tanımayan bu üç güzel kadının, hemen hemen aynı yıllarda iktidar mücadelesi verdiği üç saray, romanlara, filmlere, TV dizilerine ilham veren büyük aşklara, inanılmaz entrikalara, komplolara, kanlı cinayetlere sahne oldu

Fakat bu öykülerin hiçbiri; haremle, dünyanın en kudretli hükümdarı

Sultan Süleyman arasındaki tehlikeli yolda yürüyen

Hürrem'in macerası kadar masalsı değildi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com