Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cin, hazine, kitabının, özeti

Cin Hazine Kitabının Özeti

Eski 11-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Cin Hazine Kitabının Özeti

Cin Hazine

28 Nisan 1909da halife Sultan II Abdülhamit, Yıldız Sarayından ayrılarak, özel bir trenin onu Selanike götürmek için beklediği Sirkeci Garına gitti Bu bir sürgündü, bir saltanat döneminin, belirli bir imparatorluk anlayışının sonu Yerine, küçük kardeşi VMehmet Reşad tahta geçecektir Aslında iktidar, Enver Paşanın başını çektiği milliyetçi hareket, Jön Türklerin eline geçiyordu İlk dönemde Jön Türkler, Abdülhamitin Deutsche Bank, Banque Ottomane ve Credit Lyonnaisde bulundurduğu menkullerini ele geçirmeye çalışacaklardır Bu menkullerin tutarı 122000 Türk Lirası, Societe de Chemins de Fer dAnatolienin 16000 hisse senedi ve Societe du Port de Saloniquenin 3000 hisse senedidir Bu gerçek servet, Alman konsolosunun huzurunda Türk ordusunun subaylarının ellerine teslim edilecektir Sultanın elinde bulundurduğu savaş hazinesi fikri, bu aydınlatıcı bilgiden doğmuştur İki ulusun göz diktiği bir hazineydi bu… ve iki kadının!

Yazar : Dufaux Miralles

Yayınevi : İnkılap Kitabevi

Sayfa Sayısı : 48

Etiket Fiyatı : 10,50 YTL

Basım Tarihi : Ağustos 2008

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com