Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
yeşil, öglena

Öglena Nedir? Yeşil Öglena

Eski 10-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Çok defa yol kenarındaki bir su birikintisinin, ya da küçük bir havuzun üzerinde yeşil bir renk görürsünüz Bu sudan bir damla alır da mikroskop altında incelerseniz, başka birçok şeylerin yanısıra »yeşil oglena» (euglena viridis) denen bir gözeli örneğini görebilirsiniz

Yeşil öglena, amip'e benzemez Rengi yeşildir Bir tarafında saç teli gibi uzantılar vardır Saça benzeyen bu uzantıya kamçı (fîagellum) denir Öglena, bu küçük kamçıyı ileri geri oynatarak suda yer değiştirir

Öglena'nın kamçısının bulunduğu tarafın hemen altında nokta yahut benek (stigma) adı verilen kırmızı bir leke vardır Bunun ışığa karşı hassas bir organ olduğu, bir bakıma en ilkel bir göz şekli olduğu sanılmaktadır

Bu hayvancığın yeşil renginde en büyük payı olan gey klorofildir Zaten tıpkı bir bitki gibi sudaki karbon diyoksidi ayrıştırabüir

Öte yandan kamçısı vasıtasıyle besinini, ağız vazifesi gören bir açıklığa doğru getirmek gibi tam anlamıyle hayvan özelliği gösteren bir karakteri de vardır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com