Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dalgalar, elektromanyetik

Elektromanyetik Dalgalar

Eski 10-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Elektromanyetik Dalgalar

ELEKTROMANYETİK DALGALAR

Durgun bir yük sadece E elektrik alanı oluştururken, hareketli bir yük elektrik alana ek olarak bir de manyetik alan oluşturur Eğer zamanla değişim yoksa , elektrik alan ve manyetik alan birbirlerinden bağımsız olarak bulunabilirler Yani durgun bir yük veya düzgün doğrusal hareket yapan bir yük , elektromanyetik dalga yayınlamaz

Elektromanyetik dalga oluşması için yükün ivmelenmesi gerekir Zamanla değişim gösteren durumlarda , elektrik alan ve manyetik alan birbirine tamamen bağlıdır Yani elektrik alan değişimi , manyetik alan oluşturur ; manyetik alan değişimi de elektrik alan oluşturur

Değişken bir manyetik alan oluşturmak için , iletkenden alternatif akım geçmesi yeterlidir Yani alternatif akım geçen bir iletkenin çevresinde hem elektrik alan hem de manyetik alan oluşur Bu da çevreye elektromanyetik dalga yayıldığını gösterir

V gerilimiyle şarj edilen kondansatörün uçları, anahtar sağa çevrilerek indüktans’ın uçlarına bağlanırsa , devreden sönümlü bir alternatif akım akar Böylece sönümlü bir elektromanyetik dalga yayınlanır Bu dalgalar rastladıkları herhangi bir iletkende veya bir LC devresinde aynı frekanslı indüksiyon akımları meydana getirirler

Elektromanyetik dalgayı oluşturan elektrik alan ve manyetik alan birbirlerine diktir Elektromanyetik dalganın ilerleme yönü her iki alana da dik doğrultudadır

Elektromanyetik dalgalar boşlukta ışık hızıyla yayılır ve Maxwell denklemleriyle tanımlanır

Elektromanyetik spektrum geniş bir frekans aralığını kapsar Bütün elektromanyetik dalgalar , spektrumun hangi bölgesinde olursa olsun daima ışık hızında hareket eder

Elektromanyetik dalgaların farklılığı dalga boylarının farklı olmasından kaynaklanır Gama ışınları, X ışınları , morötesi ışınlar , mikrodalga , radyo dalgaları , televizyon ve radar dalgaları gibi çeşitleri vardır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com