Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kuvvet, nükleer, zayıf

Zayıf Nükleer Kuvvet Nedir ?

Eski 10-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Zayıf Nükleer Kuvvet Nedir ?

Zayıf nükleer kuvvet

Zayıf nükleer kuvvet ya da zayıf kuvvet, pek çok parçacığın ve hatta pek çok atom çekirdeğinin kararsız olmasından sorumludur Zayıf kuvvetin etki ettiği parçacık, bozunarak, kendisiyle akraba bir parçacığa dönüşür Bu esnada bir elektron ile bir nötrino çiftini ortaya çıkartır

Enrico Fermi, 1930'ların ortasında zayıf kuvvet için genel bir formül buldu Daha sonra teori, George Sudarshan, Robert Marshak, Murray Gell-Mann ve Richard Feynman tarafından geliştirildi

Kuvvet her parçacığa evrensel bir şekilde etki eder Şiddeti her parçacık için aynıdır

Çok kısa menzillidir

Adından da anlaşılacağı üzere, kuvvet oldukça zayıftır

Zayıf kuvveti taşıyıcıları W+, W-'dir Bu parçacıklar 1980'lerin başında bulunmuştur Spinleri 1, kütleleri çok büyüktür Ayrıca yüksüz akım taşıyıcısı Z0 da zayıf kuvvet taşıyıcılarından biridir

Günümüzde üç temel kuvvet kabul edilmektedir Zayıf kuvvetin, elektromanyetik kuvvet ile aynı tür olduğu 1984 yılında ispatlanmıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com