Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
damıtma, damıtmadestilasyonayrımsal

Damıtma(Destilasyon)-Ayrımsal Damıtma

Eski 10-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Damıtma(Destilasyon)-Ayrımsal Damıtma

Damıtma(Destilasyon)

Bir sıvıyı ısıtıp önce buhar haline,sonra da buharı soğutup tekrar sıvıya dönüştürülmesine damıtma denir Kaynama noktaları farklı sıvılardan oluşankarışımlar damıtma yoluyla ayrılabilirKarışım kaynatıldığında önce kaynama noktası düşük olan buharlaşırBu buhar yoğunlaştırılıp tekrar sıvı elde edilirBu yönteme ayrımsal damıtma denirKolonya bu yöntemle su ve alkole ayrılabilir

Aşağıda sıvıları birbirinden ayırmak için kurulması gereken düzenek görülüyorBu yöntemle sıvıları kaynama noktasına göre ayırırız

Örneğin su ve alkol karışımını düşünelim Cam bolona su ve alkol karışımını koyup, ısıttığımızda 78 oC'de alkol kaynar alkol buharı soğutucudan geçerken sıvı hale geçer ve sudan ayrılırYine saf su elde etmek için;örneğin musluk suyunu cam bolona koyup kaynattığımızda,saf su karşıdaki balona geçer ve saf suyu elde etmiş oluruz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com