Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
işareti, işaretinin, kullanımı, tek, tırnak

Tek Tırnak İşareti Nedir? Tek Tırnak İşaretinin Kullanımı

Eski 10-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Doğrudan yapılan ve tırnak işareti ( “ ” ) içinde gösterilen sözlerin içinde başka bir alıntı söz daha varsa bu da tek tırnak işareti ( ‘ ’ ) içinde verilir:

Edebiyat öğretmeni “Şiirler içinde ‘Han Duvarları’ gibisi var mı?” dedi ve Faruk Nafiz’in bu güzel şiirini okumaya başladı

“Atatürk henüz ‘Gazi Mustafa Kemal Paşa’ idi Benden ona dair bir kitap için ön söz istemişlerdi

(Falih Rıfkı Atay)

Hasan: “Yolda Yücel’i gördüm ‘Yarın sizin sınıfla maç yapalım’ dedi”

Annesi kıza “Kardeşini parka götür Baban niçin geciktiğinizi sorarsa ‘Annem göndermedi’ dersin” diye seslendi

Tek tırnak bir de dil yazılarında örnek olarak verilen kelimelerin anlamlarını göstermek için kullanılır:

Göktürk Anıtları’nda geçen bodun ‘millet kavim’ sab ‘söz’ tüketi ‘tamamen’ gibi kelimeler artık kullanılmamaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com