Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Bilgisayar,Teknoloji & İnternet Dünyası > Oyun Merkezi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
effect, incelemeleri, mass, oyun

Mass Effect (Pc) - Oyun İncelemeleri

Eski 10-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Mass Effect (Pc) - Oyun İncelemeleri

Teknoloji mi? bayılırım yawFarklı dünyalar, bambaşka bir evrenA long long time ago, in a gala pardon frekans karıştı Eh, ne de olsa günümüzde 5 tane FPS oyunu çıkıyorsa 1 tane RPG oyunu çıkıyor, ki benim yaptığım aslında fazla iyimser bir oranlama Olsun, yine de elimizde çok hoş bir RPG oyunu var, biz iyisi mi bunun keyfini çıkaralım
Bioware, Mass Effect' in gelişini duyurduğunda önce bir " Oooooleyyy " çekmiştim Ardından " Sadece Xbox360 " dediklerinde, ister istemez " Neyse artık, başka bahara kaldı " demiştim Şayet oyun çıktı ve başta belirtildiği gibi sadece Xbox360 versiyonu bulunmaktaydı Xbox360 sahibi RPG severler, oyun hakkında genel anlamda çok olumlu yorumlar yaptı Oyun Xbox360' a çıktıktan bir süre sonra müjdeli haber geldi ve oyunun PC versiyonunun da çıkacağı duyuruldu Son dönem çıkan multi-platform oyunlarda artık pek sık rastladığımız bir durum oldu bu Hem öylesine sık rastlıyoruz ki, artık bu pazarlama stratejisine kanıp da sevdiğimiz ya da merak ettiğimiz bir oyun için extra' dan masrafa girmiyoruz ( tabii MGS hariç :P )
PC' nin gelişen teknolojisini, klavye ve mouse' un oyuncuya sağladığı rahatı iyi yönde kullanmak gerekirdi Xbox versiyonunun yapımından neredeyse 1 sene gecikmeli olarak Mass Effect' in PC versiyonu geldi, ki demin bahsettiğimiz etkenleri çok da iyi bir biçimde kullandı Unreal 3' ü n nimetlerinden sonuna kadar faydalanan grafikler ve oldukça kullanışlı kontrollere sahip bir Mass Effect çıktı ortaya Tabii oyunun Xbox360 versiyonu da oldukça etkileyici, ama yine de PC' de daha sıkı bir başarı yakalandığı su götürmez bir gerçek
Peki Mass Effect' in senaryosu nedir ne değildir ? Ana karakteri kimlerdendir ?
Mass Effect' de ilk defa John Shepard ismini duyduğumda çok gülmüştüm Stargate tv serilerini takip edenler, Atlantis' deki Sheppard' ı hatırlar İsim benzerliğinin böylesine " yuh " diyemedim, çünkü o sırada bir arkadaşım " Abi Stargate' de SSK' sı ödenmeyenler Mass Effect' e geçti " demişti, bende haliyle gülmekten yerlerde sürünmekle meşguldüm
Ana karakterimiz, ister hazır karakterlerden seçebileceğimiz, ya da istersek kendimiz yaratabileceğimiz şekilde sunulmuş Karakterimiz evrendeki komşuları ile yeni yeni tanışan ve yakın zamanda teknoloji anlamında ciddi bir patlama yaşamış dünya 'nın, evrende daha önemli bir yer edinmesi adına çabalayacak Biz onları keşvedene kadar evrenin öteki ucunda farklı gezegenlerde yaşayan türlü türlü ırk, kendilerine oldukça teknolojik ve medeni bir düzen kurmuş Zaten koca evrende hep en ilkel biz oluruz ya, o konuya girmiyorum bile, çünkü kanayan yaramdır Evrende böylesine gelişmiş ırklar, böylesine gelişmiş bir düzen var ve bizde o düzende kendimize daha önemli bir yer edinmeye çalışıyoruz Ama işin aslı ne varsa insan da var, ama diğer ırklar henüz bunun farkında değil Senaryo hakkında daha da bilgi vermek isterdim, ancak böylesine güzel bir oyunun senaryosu hakkında spoiler yapmak istemem Oyun, gerçek dünyadan da bildiğimiz Samanyolu' nda geçiyor Tabii 2183 tarihli kurgusal bir gelecekte Aslında bu konuda Bioware takdiri sonuna kadar hak ediyor, çünkü adamlar Mass Effect için başlı başına yepyeni bir evren yaratmışlar Detaylı bir karakter yaratma ekranı, detaylı bir evren Üstelik devamının geleceği açıklanmış bir trilogy
Peki ya yoldaşlarımız ?
Çünkü oynanış ve karakterler arası etkileşim bakımından Mass Effect, KOTOR' un geliştirilmiş bir versiyonu gibi Gemimizden dışarı çıkıp gezindiğimiz sırada yanımızda 2 yoldaşımızı daha bulundurabiliyoruz Kimi nerede nasıl kullanacağımız, onların birbirleri ve bizimle olan ilişkileri tamamen bize bağlı Ancak bu gibi detaylar Mass Effect' de oldukça kapsamlı RPG seven oyuncular için ciddi bir kriterdir bu, ki Bioware' da bunun hakkını vermiş Tabii yanımızdaki dostlarımızın bir takım yapay zeka eksiklikleri de var, ama yine de bu bir yere kadar gözardı edebileceğimiz bir durum
Ana hikayenin yanısıra etrafı didik didik edip bulabileceğimiz birçok yan görev bulunuyor Her ne kadar gezegenler ve ırklar konusunda çeşitlilik sözkonusu olsa da, bu yan görevler bir süre sonra kendini tekrar eder biçimde yer alıyor Oyunda yaptığınız görevler ve ek görevler ( sizin tercihinize kalmış ) sonunda 45-50 level arası bir karakteriniz oluyor Dilerseniz oyunu bitirdikten sonra daha yüksek bir zorluk seviyesinde mevcut karakteriniz ile oyunu yeniden oynayabilirsiniz ki oyundaki eşya sistemi de kendini yeniden oynatacak bir biçimde tasarlanmış
Oyunda kullandığımız zırhlar, silahlar vs çok hoş bir şekilde detaylandırılmış, elinizde bulunanı geliştirmeniz her daim mümkün Ama oldu da inventory' de bulunan eşyaları satıp hem para kazanmak, hemde yer bakımından biraz rahatlamak istediniz, o vakit Allah size kolaylık versin Yine de Xbox & PC versiyonu arasında kıyaslama yapmamız gerekirse PC versiyonu bu konuda daha başarılı
Karakterinizin ne yönde gelişeceği ise her RPG oyununda olduğu gibi size kalmış Bugüne kadar Bioware bu konuda hep iyi iş çıkarmış bir firmadır ki, bunun izlerini Mass Effect' de rahatlıkla görebiliyoruz Karakterinizin becerilerini ve özelliklerini yanınızda sık bulundurduğunuz yoldaşlara göre ayarlamanızı, hatta ana karakterinizi daha çok savaşmaya yönelik geliştirmenizi tavsiye ederim Unutmadan eklemek lazım ki çatışmalar sırasında space tuşu ile oyunu durdurup, taktiksel anlamda karakterinizin ve yoldaşlarınızın ne yapacağını belirleyebilirsiniz Bunun yanı sıra gerçek zamanlı olarak kullanabileceğiniz komutlar da mevcut ki bu apayrı bir kolaylık Eh, klavye & mouse dedik, haliyle kontroller de kısayollar ve kamera açılarını konumlandırma adına fazlasıyle kullanıcı dostu Xbox versiyonu kontrolleri için iyi not verebilirim, ancak kamera açıları için tercihim her türlü PC versiyonundan yana olur
Uçtum kaçtım, uçtum kaçtım 1000 ışık yılıı Demiş ünlü Türk astronotu Mustafa Topaloğlu

Mass Effect, grafik ve ses anlamında oldukça başarılı bir oyun Modellemeler ve mekan tasarımları çok güzelSeslendirmeler çok çeşitli ve çok renkli Ayrıca oyunun " Bring Down the Sky " adında bir eklenti paketi de bulunmakta Baştan belirttiğimiz üzere oyunun Xbox360 & PC versiyonları bulunuyor, her ikisi de çok güzel ancak tercih yapma imkanınız varsa tercihiniz PC' den yana olsun İyisiyle kötüsüyle Mass Effect bence RPG severler tarafından oynanması gereken bir oyun Kendine özgün yepyeni bir üçleme ile karşı karşıyayız, ilk adımımızı attık, sıra ikinci ve üçüncü adımda

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com