Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinema, Müzik & Online Videolar > Radyo, Sinema ve Tiyatro

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
artist, iki, köfte|tiyatro, skeçler, tarihi, üstü

Artist Üstü İki Köfte|Tiyatro Tarihi Ve Skeçler

Eski 10-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Artist Üstü İki Köfte|Tiyatro Tarihi Ve Skeçler

ARTİST ÜSTÜ İKİ KÖFTE
(KISA OYUN – KOMEDİ)

YAZAN: TARKAN ÇUHACI

_______İki genç işportacı arkadaş bir sokakta birşeyler satmaktadırlarFakat ne zamandır işleri iyi gitmiyordurArtık iyice sıkılırlar ve para kazanmanın yolunu düşünürler Sahneye konuşa konuşa girerlerEllerinde tezgahları ve bir çuval dolusu kitap vardırKitapları yavaş yavaş tezgaha yerleştirirken bir yandanda konuşurlar_______

NURİ --- Ben sana dedim ama o sokakta iş yapamayız diyeSen ne yaptın her zamanki gibi beni dinlemedin
ALİ ----- Yahu niye kızıyorsunBen de biliyordum orada iş yapamayızAma bir sürü güzel kız gördük fena mı oldu
NURİ – Görmüş, ulan yaklaşık elli uzay yılı olduHala kız görme hevesindesinUlan görmenin bir işe yaramayacağını ne zaman anlayacaksınBu kadar saf, bu kadar korkak olursanFosilinin bile kız arkadaşı olmaz (güler)
ALİ – Gülmesene abi, gülme diyorum
NURİ – (Kahkaha atarak güler) Aaaa! pardon fosilmi dedimKömür desem daha doğru olacak(güler)
ALİ – Bak gülme dedim
NURİ – Tamam tamam bırak şimdi bu davaları ciddi ol sabahtan beri gülüyorsun
ALİ – Benmi?
NURİ – Yok dedem
ALİ – Dedene söyle gülmesin ayıp yahu, o yaşta insanın öyle ağzını açıp gülmesi olmaaz
NURİ – Oğlum senin yüzünden bakırköye taşınmak zorunda kalacağım (kızar,bağırır) Deli etme beni ulan
ALİ – Niye kızıyorsun? Buraya gelmek için sabahtan beri başımın etini yedin Akşam oldu hala tezgahları kuramadık
NURİ(şarkı söyler) Akşam oldu, hüzünlendim ben yine Vaay be ne şarkı yazmış üstatlar(dalar) Şimdi şöyle bir rakı masası olacaktı boğaza karşı
ALİ – Tezgah diyorum mal diyorum
NURİ – Aşk diyorum, rakı diyorum, meze diyorum, (gitgide hızlanır) balık diyorum, kızlar diyorum
ALİ – Ne yaparsan yap, ben kuruyorum tezgahı (Tezgahı kurmaya başlar, arada nuri’ye bakar)
NURİ – Şimdi galata köprüsünün altında olmak vardıKöprüden boğaza karşı köpek öldüreni yudumlamak vardıUnutmadan bir de çaparini boğazın serin sularına uzatıp istavrit uskumru mezgit ne gelirse, yakaladıktan sonra balıkçı izzet abinin yanına gidip balıklarla şarap üstü rakı içmek vardıÖff, ulan ahh parasızlık ahhh Ulan bizimi seçmişler bu dünyanın kahrını çekmek için (tezgahı görür) Aaaa! ulan ne zaman kurdun tezgahı?
ALİ – Günaydın
NURİ – Tamam kes traşı hadi biraz bağıralım bakalımBelki efkarlı sesimize birileri kulak verirHadii taze uskumrular (şaşırır) Ne uskumrusu yahu (kendine güler) Hadiii kitaba gelHadi! çizgi roman teksas zagor son çıkan kitaplar da var
ALİ – Kitaba gel
NURİ – Ulan acaba dünyanın başka bir yerinde bu şekilde kitap satılıyormudurİlginçliğe baksana Allah aşkına (güler) Gel biraz komedi yapalım Ahana kitap lan işte okuyucular, taze simite gel hadi levrek buğulama
ALİ – Hadi lahmacuna gelAdana dürüm bunlar haydi! çekinme abla alanın elinde almayanın kulağında kalıyorGel abla gel
NURİ (Gülerek)Hade kestane kebap, bol beşamal soslu ördek rostosu gel(iyice gülerler) kadın budu köfteler gel, Othelloya son biletler burda gel
ALİ – Hiç kimsecikler gelmiyor
NURİ – Bizim kaderimiz bu, nereye gitsek orayı kurutuyoruz galiba
ALİ – Birşey söyleyeyim sana? Biz bu şekilde nereye gidiyoruz?
NURİ – Nasıl nereye gidiyoruzBir yere gittiğimiz yok bu saattten sonra nereye gideceğiz
ALİ – Yok öyle değilYani hiç paramız kalmadıNe yapıcazKitaplarda bitmek üzere yeni malda alamayız
NURİ – Hakikaten lan cebimizde metelik yokAllahtan zabıta yedi aydır bizim fakirhaneyi hala yıkmadıRekora gidiyoruz farkındamısın?
ALİ – Abi bırak şimdi rekoru Bir çare bulmalıyızBizim köye mi gitsek acaba?
NURİ - Delimisin oğlum bırak şimdi yılandan korkmam yalandan korktuğum kadar tribini
ALİ – Tamam anladık
NURİ – Birşeyler yapmalıyızAma ne yapmalıyız
ALİ - Aaa! aklıma bir şey geldiBalık tutup satalımBir kısmınıda kendimiz yeriz
NURİ – Aferin çok güzel bir fikir Peki neyle tutmayı düşünüyorsun balığı?
ALİ – Neyle olacakOltayla
NURİ – Aferin lan, senin samanlık iyi çalışıyor bu aralarAman susuz bırakma ha (kızar) Lan manyak herif oltayla ne kadar balık tutacaksınSabahtan akşama kadar tuttuğumuz balık senin dişinin kovuğuna yetmez
ALİ – Kovuk ne birader?
NURİ – Senin gibi ayıların kış uykusuna yattığı yerEyy Allahım sen bana sabır ver
ALİ – Birader kalbimi kırıyorsun?
NURİ – Uff tamam ağlama hemen
ALİ – Birşey daha geldi aklımaBak şimdi benim dayı oğlunun bir tavuk çiftliği varOrdan üç dört tane tavuk aldıkmıOnlar bizi kurtarırPazarlarda yumurta satarızKendimize de ayırırızBak bu güzel fikir değilmi?
NURİ – Sana birşey sorabilirmiyim canım kardeşim benim
ALİ - Haydi sor sor?
NURİ – Çayda kahvaltıda yenir
ALİ – Acaba ne olaki?
NURİ – Öküz alaysilem deyince akla, tamam şimdi buldum hemen ali öküzü gelirLan oğlum filmi sarıp sarıp başa alıyorumPilim bitti ulan (kızar) üç tane tavuk ne kadar yumurtlayacakda biz satıcaz da sonra bir de kendimize kalacakOğlum sen bu kadar salak değildin?
ALİ -- Nuri bak kızıyorum haa
NURİ – Çok korktumKorkayımda geçsinAyyy o ne! o kaş göz ne? Tirim tirim titre vucüt
ALİ – Tamam tamam anladıkBu da olmadı galiba
NURİ - Galiba
ALİ – Eee ne yapıcaz o zaman, biraz da sen düşün
NURİ – Düşünecek kafa bırakmadınkiNeyse, ulan ne berbat bir dünya şu kitaplar bile (tezgahtan kitap alır) daha dertsiz tasasız (Kitabı atar )
ALİ (Kitaba doğru bakar ve onu alır) Aklıma acayip birşey geldi
NURİ – Aman sus gözünü seveyimTam kendime gelmişken bir daha kaynar suya dönmek istemiyorum
ALİ – Birader bak bildiğin gibi değilŞu kitaba bak Bak dinle Film artisti
NURİ(alinin ağzını kapatır)Sus dedim ulan (Alinin az önce dediği aklına gelir, kitaba bakar ve ağzını açar) Ne dedin sen?
ALİ – Film artisti dedim
NURİ – Eee ne olmuş yani?
ALİ – Bak abi kitaba, artist olmak için
NURİ - Ne yani biz artistmi olacağızOğlum sen harbi sıyırmışsın kafayı
ALİ – Ne yani istemezmisin artist olmayı? Hem meşhur oluruz hemde cebimiz biraz mangır görürSonra nerde güzel kız varsa ayarlarız ha! ne dersin?
NURİ – Ciddenmi lanVaay be! (hayal kurar) Ne güzel olurduŞimdi sarışın hatunu takmışsın koluna salacak sahilinde geziyorsun
ALİ – Bırak hayali ne diyorsun onu söyle?
NURİ -- İsterim tabii istemezmiyim ağzımın suyundan belli olmuyormu? Hayatta en çok istediğim, en çok hayalini kurduğum şeylerden biridir
ALİ – Bana niye hiç söylemedin bunu?
NURİ – Oğlum böyle birşey olacağına ihtimal vermediğim için kuru laf salatası yapmak istemedimNeyse sen şimdi boşver onu bunu, aklına geleni söyle nasıl olacakmışız artist
ALİ(kitabı gösterir)Kitaba bak abi “Artistlerin hayatı” bak bu kitaptan yararlanabiliriz
NURİ – Ali bak, bıktım senle uğraşmaktan boğuluyorum artık
ALİ – Yine ne oldu
NURİ – Bak güzel güzel konuşacağım(birden kızar köpürür ve üstüne doğru yürür) an ayı bir kitapla nasıl artist olunurO kitap bizim ömrümüz yaşında nerdeyse ve hala satılmadıÖmrümü bitirdin ulan!
ALİ - Uff tamam sana da ne yapsak yaranamıyoruz
NURİ – O kitap işe yarasaydı zaten çoktan satılırdı
ALİ – Doğru vallaha
NURİ – Doğru tabiiOğlum vazgeçelim bu sevdadan biz kim artistlik kim
ALİ – Niye ki bizim ne eksiğimiz var onlardan
NURİ – Ne eksiğimiz olacak, (kendini beğenir) bizim gibi jönü mumla arasalar mum erir
ALİ – Eee, o zaman?
NURİ – Oğlum artist olmak kolaymı? Onunda bir sürü prosedürü var
ALİ – Eeee! neymiş anlatta bizde anlayalım
NURİ -- İlk önce film ajansına gideceksin Orada seni başvuru ayağına bir gagalayacaklarSonra bekle bakalım iş gelsin diyeİş deyince öyle rol falan vereceklerini sanma hele başrolü aklına bile getirmeYani ben diyeyim beş ay sende on ay kofti bir figuranlık için bekleyip duracağız
ALİ – Vallaha zor işmiş bu yahuBaşka bir formulü yokmu bu işin gözünü seveyim
NURİ – Var İki x artı y bölü sekiz beş bilinmeyenli denklemmi lan bu Yok tabii başka ne yapacaktık İşi gücü bırakıp dersmi çalışacaktık(biran duraksar)
ALİ – Ne dersi yahu?
NURİ – Dur lanAklıma birşey geldiBiraz önce dersmi çalışacaktık dedim Evet ders çalışıcağız
ALİ – Ne dersi birader, bu yaştan sonra biyoloji kimyamı çalışacağımHayatta olmazHavada bulut Sen bu işi unut güzel kardeşim
NURİ – Lan öyle değil salak
ALİ – Eee, nasıl olacak peki?
NURİ - Lan oğlum şu samanlığı biraz çalıştır manyak herifYani diyorum ki oyunculuk çalışalımBirbirimizi çalıştıralımBöylece eğer yetenekli olduğumuzu kanıtlıyabilirsek daha çok iş verirlerDaha çok iş gelince de daha çok mangır gelirDaha çok mangır gelincede daha çok kız gelirDaha çok kız gelincede
ALİ(bağırır) Eeee yeeter!Tamam anladıkNasıl olacak bu iş birbirimizi mi çalıştıracağızNe sen ne ben bu işten zerre kadar anlamayızkiBirde kalkmış birbirimize hocalık mı yapacağız
NURİ – Bende biliyorum herhalde bu işten anlamadığımızı, ne yapalım yani gidip yeşilçamdan bir artist mi ayarlayalım, bize hocalık yapsın diyeBunumu istiyorsun?
ALİ - Sende işi hemen yokuşa sürüyorsunÖyle yapmayacağız herhaldeAma bu iş nasıl yapılır bilmiyoruzkiFilmlerde gördüklerimizi canlandıracağız
NURİ – Ha! işte bu(öper)gel seni bir öpeyimEşek olalı bir hendek atladınBende bunu düşünüyordumBenden çok çile çekeceksin
ALİ – Niye senden çok çile çekeceğim
NURİ(hafif güler) Oğlum anla işte benden çok yaşayacaksının sokakçası
ALİ – Haa doğru vallaNeyse anlat bakalım film diyordun
NURİ – İşte seyrettiğimiz filmlerdeki başrollerin repliklerini söyleyip karşılıklı oynayacağız Birimiz oynarken birimiz seyredecekBakalım ne kadar inandırıcı yapıyor diyeJüri hesabı anladınmı?
ALİ – Anladımda benim ezberimde replik meplikmi neyse, ondan yokki
NURİ – Önemli değilAklına ne gelirse onu söyle
ALİ – Peki nerede çalışacağız? Üstelik tezgahta varAra verirsek hepten yanarız
NURİ – Bak oğlum, sabahtan beri şurada çene çalıyoruz bir kişi geldimi? Bir kişi diyorum birGelmedi ha öyleyse, ne yapacağımız ortada; tezgah orada dururken, biz burada çalışacağız
ALİ – Ne yani sokak ortasındamı çalışıcağızAyıp diye birşey varRezilmi edeceksin biziBen öyle sokak ortasında maskaralık yapamam
NURİ – İyi o zaman git ne bok yersen yeBaşka işim kalmadı seninlemi uğraşacağımBıktım senden Allah allah Hadi elimden bir kaza çıkmadan gitYoksa fena olur
ALİ – Ne yapacaksan hadi gelseneErkekmisin sen ulan , bizimde bir gururumuz var
NURİ – Bak hala konuşuyor (vurmaya kalkışır, Ali kaçar) Canınamı susadın ulan sen
ALİ – Dünya tersine dönse sen adam olmazsın
NURİ - Gel lan buraya kaçma diyorumAdamı deli edersinizSizin gibi tipleri çok gördük bizAllahın dağından gelirler bize akıl öğretirlerKimsin ulan senAllahım yarabbim sen bana sabır verGelmiş başımda bana nutuk atıyor sosyetik davar (kibarlık taklidi yapar) Yok ben öyle sokakta kendimi rezil edemem aaa! vallaha olmazNe zamandan beri öküzler konuşmayı öğrendi anlamıyorumZaten hep beni bulur böyle aksi işlerde ha, ne zaman işler yolunda gidiyor desem, ipini koparan bir it bulur beniAllahım ne zaman bu kuluna acıyacaksın, ne zaman gün yüzü göreceğim

------- Ali jön kılığına girmiştir, yavaşça ilerler ve kitaplara doğru eğilir -----

ALİ(kibar ve jön gibi konuşur) Merhaba beyefendi, ben Türk sineması ile ilgili bir kitap arıyordumİsmi şu an aklıma gelmiyorAcaba sizde mevcut bulunabilirmi?
NURİ – (kendi kendine)Var ama o bana lazımHani şu oyunculuk hesabı (adama) şey beyefendi bir tane olacaktıAma şeyy Satmışız galiba onu
ALİ – Aa! çok üzüldüm beyefendi peki kitabın ismi neydi?
NURİ – Şey canım neydiHaa “Artistlerin hayatı” evet öyle birşeydi
ALİ - Ciddimisiniz beyefendi, o nadide kitap şimdi olsaydı sanırım bütün paramı vermekten kaçınmazdım
NURİ – (Gözleri açılır) Ne bütün paranımı yani şeeyy bütün paranızımı demek istedimO kadar vermenize bir gerek yokO kitapta her kitap gibi öyle bir kitapdır işte
ALİ – Ahh beyefendi o kitap için böyle konuşmayınız lütfen o kitap gerçekte bir kitap değildir
NURİ - (laçkalaşır) Bencede kitap değilZaten kitap olsaydı, şey olurdu peki ne bu ulanŞey yani ne bu sayın beyefendi hazretleri
ALİ – O bir yaşam biçimi, o kağıtların üzerine yazılmış hayat hikayeleriO bir çölde tek başına kalmış insanın hasret kaldığı bir çağlayandır
NURİ - Tabii çok haklısınız beyefendi nerden baksanız 120 yıllık bu kitap(kendine) olaya bak 120 yıldır bir kitap satılmazmı? (adama) Antikalar antikası bile diyebilirizBiraz daha satılmasaydı ee şey yani birazda tarihi eser sınıfına giriyor
ALİ – O kitap tarihi eserden öte bir şeydirÇok nadide çok hürmete layık bir kitaptır
Bulumayacağınıza eminmisiniz o kitabı?
NURİ – Vallaha buluruz tabii bulmasına da bu biraz pahalıya patlarİstanbulun bütün kitapçılarını gezmem lazımDediğiniz kitap öyle her yerde bulunan cinsten bir kitap değildirOnun için biraz masraflı olur
ALİ – Lütfen istirham ederim masraftan kaçınmayınız beyefendiDediğim gibi bütün paramı o kitaba verebilirim
NURİ(kendine) Tamam ulan nuri bu fırsatı kaçırma Bakın bayım, deminden beri sizinle konuşuyoruz, gerçeği söylemem için sizi sınamam gerekiyorduÇünkü o kitabı ben kendim için saklıyordumÇok nadide bir eser olduğu için satmayı düşünmüyordumMadem siz benden daha çok istiyorsunuzOnu size satabilirim, tabiiki hak ettiği paraya
ALİ -- Bayım ciddimisinizÇok mutlu ettiniz beniBu saadetimi size borçluyumPeki ne kadar vermemi istersinizÇekinmeyin söyleyin lütfen ederini, çek defterime istediğiniz fiyatı yazacağım
NURİ – Çok teşekkürler (kendine) Ulan ne kadar desem 5 milyar desem abartmış olurmuyum
ALİ – Lütfen beyfendi istirham ediyorum buyrun lütfen söyleyin
NURİ(kendine) Beş milyarda çok para adama yazık etmeyelimTek isteği de buymuş adamınNe yapsak aşağı tükürsen bıyık, yukarı tükürsen sakal Yok öyle değildi galiba, aşağı tükürsen sakal yukarı şey yapsan aman her neyse
ALİ – Biliyorum ondan kopmanız zor olacakAma ona benim daha çok ihtiyacım var beyefendiLütfen söyleyin
NURİ – Biliyorum bayımOnun için fiyat vermekte zorlanıyorum (kendine) Oğlum nuri baksana adam zengine benziyorTamam beş milyar diyeceğim(adama) Bayım, en sonunda karar verdimBu kitabı size beş milyar karşılığında verebilirim
ALİ – Hadi ordan deveoğludeve
NURİ – Bayım siz ne dediniz Yoksa ben yanlışmı duydum
ALİ – Hadi ordan katıroğlukatır
NURİ – Bayım bir dakika ben sizi bir yerden tanıyorum galiba (şapkasını ve gözlüklerini çıkarır) Ulan Ali devesi sensin ha! ne yapmaya çalışıyorsun ulan senSen benim başımın kuyruklu belasımısın lanÖldüreyimmi ben seni şimdi ha (tezgahın etrafında dört dönerler, bu sırada Ali kahkahalar atarak gülüyordur)
ALİOğlum ne saf bir adammışsın bana kızıyordun birazda kendine bak saftirik!
NURİGel buraya diyorum eşşoğulueşekKaçmasana lan
ALİ – Hatırlıyorumda senin babanıda hiç sevmezdim o da katıksız saf biriydi
NURİ – Ulan ölmüş babamı karıştırma, şimdi senin tövbe tövbe
ALİ –Tamam tamam şaka derken kaka yapmayalımBak kaçmayacağım ama sende bana birşey yapmayacaksın Tamammı?
NURİ – Tamam değil ulanGeberticeğim ulan seni
ALİ – Nuri bak tamam özür diliyorumİyice yoruldunBirde senlemi uğraşacağım
NURİ – (iyice yorulmuştur ve yere oturur) Nedir buhayattan çektiğim Allahım ne zaman rahata kavuşacağım Öff ulan öfff
ALİ – Aldırma ulan sağlığımız yerinde ona bak senUlan nasıl kandırdım seni ama beklemezdin değilmi, benden böyle birşeyBeni tanı oğlum saf görüntümün altında içinden çıkılması zor uçurumlar gizlidir
NURİ – Başlatma şimdi uçurumunaAnladık tamam kandırdın(hafif güler) Harbi ulan beni bayağı bir şaşırttınSen neymişsin öyle
ALİ – (elini uzatır) Hadi kalk Yine kızacaksın ama malesef aklıma süper bir fikir daha geldiNe yapayım aklıma geleni kapı dışarımı edeyim yaniKızmayacaksan söylemek istiyorum
NURİ – Tamam ulan söyle hadi kızmayacağım
ALİ – Söz ver yoksa inanmam
NURİ – Tamam sözz öff allahım!
ALİ - Biraz önce seni kandırdım biliyorsun
NURİ – Tamam anladıkAğzındaki baklayı özgürlüğüne kavuşturda konuyu anlayalım
ALİ – Tamam işte anlatıyorum Biraz önce ben kibar bir jön rolünü oynadım ve seni kandırdımNeden diye bir sorsana niye yaptım bunu acaba?
NURİ – Sormayacağım ulan?
ALİ – Neden biliyormusunŞu dediğin oyunculuk çalışması için yaptımAma bak işe yaramadığını söyleme bana, kendimizi geliştireceğiz böyleceŞimdi sıra sende diyorumki şimdi sende bir bayan kılığına girsende beraber bir film canlandırsak böylece
NURİ – Ne! ben ha Kadın kılığına gireceğim?
ALİ – Kadın değil bayan
NURİ – Ulan senin ağzından çıkanı başka bir yerin duyuyor galibaUlan kaçma bu sefer seni kesin öldüreceğimGel buraya dedim
ALİ – (kaçar) Hani söz vermiştin kızmayacaktın yalancısın sen yalancı
NURİ – (ellerini başına koyar) Öff Allahım Tamam ulan söyle Ben kadın kılığına girince
ALİ – Kadın değil bayan
NURİ – (kendini teselli eder) Sinirlenme nefes alTamam ben bayan kılığına girince ne olacakOnu söylermisin bana ha! ne olur söyle?
ALİ – Bayan olmazsa eksiklik olurda o yüzdenHangi filmde gördün sadece erkeklerin oynadığını, işte bu yüzden sen bayan kılığına gireceksin
NURİ – İyi de niye ben bayan oluyorumSen niye olmuyorsun, bizim alnımızda dikkat enayi diyemi yazıyor
ALİ – Bu boyla ben nasıl bayan olayımBu boyda bir bayanın basket veya bilumum spor dallarından birini yapıyor olması lazımSenin boyun daha uygun olduğu için sen olacaksın
NURİ – Vallaha mı? Hadi git işine elimden bir kaza çıkmadanSen bu kadar yıl yeme içme bir karizma yap Sümüklünün teki gelsin beş dakikada karizmayı ayaklar altına alsınDaha o kadar kafayı peynir ekmekle yemedik
ALİ – İyi o zaman bizde hiç bir zaman artist falan olamayızArtistliği bırak nasıl para kazanacağız onu söyle sen bana Hani hem paramız hemde kız arkadaşlarımız olacaktıBu fikri sen bulmuştun şimdi niye vazgeçiyorsun?
NURİ – Oğlum ben vazgeçmiyorum ki, bayan olmam diyorum o kadar Kabadayı olayım veya serseri olayımNe bileyim işte balıkçı olayım, esnaf olayım
ALİ – Olmaz illaha bayan olacaksınBayansız film çekilmez
NURİ – Üffff iyice başımı ağrıttınBen bakkala sigara almaya gidiyorumBirşey istiyorsan sana da alayım
ALİ – (donuk) Yok istemez (Nuri çıkar) Yürüde ense traşını seyredelim Allahın odunuUlan sen kalk aklımıza harika bir fikir getir ondan sonrada böyle çek gitBu adamı yüz yıl geçse de anlayamayacağım Yok arkadaş bu herifle iş falan yapılmazBen en iyisi köye döneyimHiç değilse orada karnım doyar, eş dost aç açıkta bırakmaz beniSonra orada ne iş olsa yaparımBurada üniversite mezunu bile iş bulamıyor iş bulsa bile maaşı kendisine bile yetmiyorİkinci bir yapmak zorunda olanlar o kadar çok ki , insanın şaşırmaması mümkün değil İkinci iş de iş olsa, sadece adı var Mecburiyetten neler yapmıyorlarki garson, tamirci, temizlikçi hatta boyacı olanlar bile varSonra çalışırken bir yakının seni gördüğü zaman, onun gözünde küçük düşüyorsun
Yani anlayacağın oğlum Ali burada çalışmakda ayıpen iyisi gel

-----Nuri Bayan kılığına girmiştir, hafif kırıtarak ve aliyi süzerek tezgaha doğru gelirAlide ona bakıyordur ---------

ALİ – Buyrun bayan!
NURİ – Merhaba, ben bir kitap arıyordumda acaba burada bulunurmu diye baktım?
ALİ – (gözleri açılır) Bulunmasa bile hemen bir tane icat ederiz
NURİ – (güler) Ay! ne kadar da şakacısınız öyle ayy! bayıldım size
ALİ – Ayy! bende size bayıldım bayan
NURİ – (kendi sesiyle) Biraz sonra sahiden bayılacaksın
ALİ – Efendim anlayamadım?
NURİ -- Kitabın ismi diyorum, hıım neydi hay Allah ayy neydi canımSizde hiç yardımcı olmuyorsunuzMehmet ali bey biraz yardımcı olurmusunuzAyyy! o adamı da hiç sevmemŞey neyse buldum galiba kitabın ismi “Saftirikler kralı”
ALİ – Ne biçim kitap ismi o öyle canımNeyse hemen bakayım (Kitapları karıştırır) bakayım burda yok burda olması lazım tüh Allah vallahi kalmamışSiz bir saniye bekleyin ben hemen o kitabı bulup getireceğim
NURİ – Tamam ben bekliyorum seni canım (Ali giderken nuri kolundan tutar) Gel lan buraya su katılmamış salak
ALİ – Ama ama ulan nuri sensin bu lan
NURİ – Vallaha mı? (üstünü çıkarmaya başlar) Öcümü almayacağımı mı sandın eşek herifEee, nasılmış işletilmek şimdi düşün bakalım nasıl çıkarım bu işin içinde diye hadi bakalım
ALİ – Vay vay Bizim köydeki inatçı eşeğe hendek atlattılar deseler inanırdım ama senin bu kılığa girdiğine rüyamda görsem inanmazdım Nasıl oldu da böyle birşey yaptın?
NURİ – Biraz öç almak birazda düşündüğümüz şeye ne kadar öküzlemesine daldığımızı görmek için yaptım Bak Ali gelirken düşündüm de biz bu kılıklarla, bu züğürtlükle kırk yıl çalışsak ne olacakHayal alemi bile kabul etmez bizi En iyisi biz bildiğimiz daha doğrusu kaderin bize öğrettiği şeylerle ilgilenelimOğlum Ali geçenlerde balıkçı İzzet ustayla karşılaştımBir yardımcı arıyormuşBana gel çalış dedi Sana haftada Yüz milyon veririm dediFakat ben bu artistlik macerası yüzünden kabul etmedimSanada söylemek istemedimYani anlayacağın ben bir karar verdimO da şudur ki kitap satmakla biryere gelemeyeceğimiz kesin, hiç kimse kitap almıyor görüyorsun işte, biz baştan yanlış yollara girmişizDaha doğrusu doğru olan şeylerin bu sistemde yeri yok Bende hiç değilse balıkçıda çalışır ve bir şeyler öğrenirim dedimNe dersin yanlışmı düşünüyorum
ALİ – Haklısın birader bende az önce sen gittiğinde bir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com