Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cevat, çobanli, kahramanları, milli, mücadele

Cevat Çobanli - Milli Mücadele Kahramanları

Eski 10-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Cevat Çobanli - Milli Mücadele Kahramanları

Cevat ÇOBANLI

(1871-1938)

İstanbul'da doğdu1891'de Harp Okulunu, 1894'te de Harp Akademisini bitirdi Trablusgarp, Balkan ve I Dünya Savaşları'nda görev aldı Çanakkale Deniz Muharebeleri'nde üstün başarı kazandı Harbiye Nazırlığı (1918), Genelkurmay Başkanlığı (1919) görevlerinde bulundu 16 Mart 1920'de İstanbul işgal edilince tutuklanarak Malta'ya sürüldü 1921 yılında yurda dönünce, Elcezire Cephesi Komutanı olarak Istiklal Savaşı'na katıldı Büyük Zafer'den sonra bir süre 3'ncü Ordu Komutanlığı yaptı 1923-1924 yılları arasında Elazığ Milletvekili olarak TBMM'de görev aldı Orgeneral rütbesine yükseldi (1926) Askerî Şura Üyeliği, Generaller Askerî Mahkemesi Başkanlığı görevlerinden sonra 1935 yılında emekliye ayrıldı İstanbul'da öldü

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com