Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kabulü, kanunun, soyadı

Soyadı Kanunun Kabulü

Eski 10-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Soyadı Kanunun Kabulü

Soyadı Kanunun Kabulü

Osmanlı İmparatorluğu'nda, Batıdaki gibi soyadı kullanılmıyordu, yani Türklerin soylarından gelen bir adları yoktu Sosyal ilişkilerde yalnız isimlerin kullanılması, devlet işlerinde ve sosyal hayatta karışıklıklara yol açıyor, isimlere eklenen lakaplarsa problemi çözmekten uzak kalıyorduSoyadı günlük hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır insanlar ancak soyadı ile birbirlerinden ayırt edilebilirler

Bunları gidermek için bazı yollar bulunmuştu Örneğin, askerlerin adlarının yanına doğdukları yerin adı ekleniyormuş Mustafa Kemal Selanik gibi Ama bunlar, soyadının yerini kesinlikle tutamazdı Toplum hayatındaki bu kargaşa, 21 Haziran 1934 yılında kabul edilen "Soyadı Kanunu" ile sona erdi Bu kanun gereğince herkesin resmî bir soyadı olacaktı Herkes gülünç ve ahlâka aykırı olmamak şartı ile istediği soyadını seçmekte serbestti Aynı yıl içinde, Osmanlı sınıf yapısına ait Hoca , Paşa , Hazret gibi unvanların da kullanılması yasaklanmıştır

Gazi Mustafa Kemal Paşa'ya, Atatürk soyadını millet vermiştir Bu en büyük Türk, TBMM'nin kabul ettiği özel kanunla Atatürk soyadını almış ve milletle bir kez daha bütünleşmiştir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com