Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bazlar, bilgiler, hakkında, tuzlar, yazılar

Bazlar Ve Tuzlar Hakkında Yazılar Bilgiler

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bazlar Ve Tuzlar Hakkında Yazılar Bilgiler

Bazlar ve Tuzlar Hakkında Yazılar Bilgiler

Kimya bilimi doğada mevcut olan bütün maddeleri inceleyen bir bilim dalıdır, tüm madde-enerji ilişikleri baz alındığında Kimya, en genel tanımda "atomlar arasındaki ilişkiyi indceleyen bilim dalıdır" Kimya''da büyük (yığınla) maddenin makroskopik incelenmesi yalnızca

Termodinamik ve Akışkanlar Mekaniği alt dallarında söz konusudur; geriye kalan kimya daha mikro boyutlara sahiptir Fizik ile Kimya arasındaki sınır şundan dolayı gelir; kimya maddenin özelliklerini incelerken asdlında bir nevi elektronların mekaniğini incelemiş olur Eğer elektron mekaniği fizik yasalarına uysa idi kimya mikrofizik dalı olurduElektron hareketleri fizik yasaları ile beirlenemediğini terihta ilk kez Niels Bohr söylemiştir Yaklaşık 3,5 milyon organik, 2 milyon kadar da anorganik bileşik olduğu düşünülürse, Kimya bilimi yaklaşık 6 milyon bileşiğin incelenmesini kapsar, bu konudaki bilgi ve etkinlikleri sistemli hale getirmek, bir sistematik geliştirmek amacıyla birbiriyle ilgili bileşikleri, sistemleri, yöntemleri ve amaçlarını gruplayan birçok alt dala ayrılır: Analitik kimya, Biyokimya, Anorganik kimya (İnorganik kimya), Organik kimya, Fizikokimya, Kuantum mekaniği, İstatistiksel mekanik, Kuantum kimyası, Nükleer kimya, Katı hal kimyası, Sıvı hal kimyası, Plazma kimyası, Parçacık kimyası (Yüksek enerji kimyası) başlıca Kimya dallardır Kimya denilince ilk önce aklımıza bütün maddeleri inceleyen bilim dalı gelmelidir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com