Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgi, hakkında, mozaik, sanatı

Mozaik Sanatı Hakkında Bilgi

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Mozaik Sanatı

İster yer, ister duvar kaplaması olsun, ister küçük taşlardan, cam veya mine parçalarından oluşsun, ister geometrik, ister figüratif bezemeli olsun, mozaik, Yunan-Roma ve Bizans sanatlarına birçok şaheser kazandırmış bir tekniktir

Hem yararlı (boyadan daha dayanıklı olan mozaik, zeminlerin su geçirmesini önler ve duvar kaplamalarına sağlamlık kazandırır), hem dekoratif bir işlevi olan mozaik, yassı çakılların, taş, pişmiş toprak, mermer, renkli cam veya mine parçalarının, harçla kaplı düz bir zemin üzerine tutturulmasından oluşur Döşeme mozaiği, MÖ VI yy’larda Akdeniz havzasında, ardından X-XII yy’lar arasında Bizans İmparatorluğu’nda gelişen duvar mozaiğinden önce de vardı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com