Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
atomik, bilgi, hakkında, nikelin, özellikleri

Nikelin Atomik Özellikleri Hakkında Bilgi

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Nikelin Atomik Özellikleri Hakkında Bilgi

Nikelin atomik özellikleriTemel Özellikleri

Sembol: Ni

Atom numarası: 28

Atom ağırlığı: 586934 g/mol

Oda koşullarında (25°C 298 K): Gümüşümsü parlak metalik katı

Metal

d-blok elementi

Nikel ilk olarak 1751 yılında Axel Fredrik Cronstedt tarafından keşfedilmiştir

Başlıca mineralleri nikel brendi (NiS), nikelin (NiAs), arsenikli nikel galeni (NiAsS), bunsenit (NiO), anabergit Ni3(AsO4)28H2 tir

Saf olarak nikel, ham nikelin karbon monoksit ile 50°C reaksiyonu sonucunda nikel tetra karbonil oluşur Oluşan bu bileşiğin 250°C bozunması ile saf nikel elde edilir

Ni + 4CO (50°C)->Ni(CO)4 (230°C)->Ni + 4CO

Diğer bir yöntem ise pirotin adı verilen piritlerin işlenmesi sırasında elde edilir Kavurma işleminde demir, demir okside yükseltgenirken, nikel sülfürleri halinde kalır Bu ürün silis, kok ve kil ile karıştırılarak eritilir Oluşan nikel matı denilen denilen kükürtçe zengin erimiş haldeki karışım kavrularak NiO elde edilir Oksit derişik HCl asit ile çözündürüldükten sonra oluşan tuz bazikleştirilerek Ni(OH)2 elde edilir Kızdırılarak tekrar daha saf NiO elde edilir Kok ile indirgenmesiyle saf nikel elde edilir

Ek Özellikleri

Bileşikleri:

NiF2 NiCl26H2O NiCl2 NiBr2 NiI2 NiO Ni2O3 NiS NiS2 Ni3S2 NiSe

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com