Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hakkında, teknesyum

Teknesyum Nedir Teknesyum Hakkında

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Teknesyum

ing Technetium

Sembolü: Tc

Atom Numarası:43

Atom Ağırlığı: 989062 gr/mol

Yoğunluk: 115 gr/cm3

Erime noktası: 2172 oC

Kaynama noktası: 4877 oC

0, 2, 4, 5, 6 ve 7 değerliklerine sahip olabilen teknesyum elementi 1937 yılında Perrier ve Segre tarafından keşfedildi Yapay olarak elde edilen ilk element olduğu için latincede yapay anlamına gelen technetos kelimesinden türetilen teknesyum ismi verilmiştir

Bulunuşu:

Dünyada bulunmamaktadır Fakat başka gezegenlerde varolduğu tespit edilmiştir *

* CRC Handbook of Chemistry and Physics, 55th edition, CRC Press

Teknesyum (2)

Atom numarasi oldukca kücük olmasina ragmen dünyada bulunmayisina oldukca sasirmistim ben Yildizlardan gelen isinlardan baska yildizlarda oldugu anlasilmistir Tipki Helyumun dünyada bulunmasindan önce günesten gelen isinlarda (Spektroskopik olarak) tesbit edilmesi gibi Ilginc bir durum Yani ben sahsen atom numarasi 43 olan bir elementten böyle bir sey beklemezdim Hadi Astatini anladik, O da dogada bulunmuyor ama onun atom numarasi 85 ve de radyoaktif, de Teknesyuma noluyor Gerci o da raadyoaktif (hos radyoaktif olmasini ya da en azindan kararli baska bir izotopunun olmasini beklerdim) bundan dolayi dogada bulunmuyor ama bana yine de ilginc geliyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com