Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlatım, bölünme, mayoz

Mayoz Bölünme Anlatım

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Mayoz Bölünme Anlatım

Mayoz Bölünme Anlatım

Mayoz Bölünme konu Anlatım

Mayoz Bölünme konusu

Mayoz Bölünme

Eşeyli üreyen canlılar sahip oldukları genetik bilginin yarısını annesinden yarısını babasından alırlar Örneğin insanı incelediğimizde sahip olduğumuz 2n=46 kromozomun n=23 ünü anneden n=23 ünü babadan alırız Anneden gelen n=23 kromozomun kaynağının dişi üreme hücresi olan yumurta, babadan gelen n=23 kromozomun kaynağının ise erkek üreme hücresi olan sperm alduğunu bildiğimize göre sperm ve yumurta hücreleri vücut hücrelerinden farklı olarak 2n=46 değil n=23 kromozomludur Anneden gelen n kromozom ile babadan gelen n kromozom döllenme yolu ile birleştiklerinde 2n= 46 kromozomlu insanı meydana getirirler Bu yolla türlerin kromozom sayıların sabit kalması dolayısıyla da türün devamı sağlanır Aksi durumda eşey hücreleri olan sperm ve yumurta da vücut hücrelerinde olduğu gibi 2n kromozomlu olsalardı her döllenme sonunda yeni oluşan canlının kromozom sayısı ikiye katlanır ve türün devamı sağlanamazdı Oysa ilk insan olan Hz Adem ile Hz Havva da 2n=46 kromozoma sahiptirler

Canlılardaki 2n sayıdaki kromozomlar mayoz bölünme sonucunda n kromozomlu hücreler haline dönüşürler Yani 2n kromozomlu üreme ana hücreleri mayoz bölünme ile n kromozomlu sperm ve yumurtaya dönüşürler Döllenme Yolu ile Sperm ve Yumurta birleştiklerinde yeni canlı 2n kromozomlu hale gelir yani anne ve babaları ile aynı kromozom sayısına sahiptirler

Öyleyse Mayoz bölünme tür devamlılığı için son derece önemli bir olaydır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com